GeriHamilelikte Sağlık Hamilelikte Kabus Görme Nedenleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Kabus Görme Nedenleri

Hamilelikte Kabus Görme Nedenleri

Hamilelikte kabus görmenin nedenleri hem psikolojik hem de fizyolojik olabilir.

Hamilelikte kabus görmenin nedenleri hem psikolojik hem de fizyolojik olabilir. Nedenleri tespit etmek, tedavi için atılacak en önemli adımdır.

Hamilelik bilindiği gibi bir kadının yaşayacağı en önemli ve özel dönem olarak kadınların yaşamındaki yerini koruyor. Bu dönem, doğanın kadına armağan ettiği bir can yaratma mucizesinin yanında anne adayının da hayatını tamamen değiştirecek en önemli ve en karmaşık olay aslında. Hamileliğin kendisi anne adayının bedeninde inanılmaz bir inşaat dönemi olarak düşünülebilir ve bir bebeği dünyaya getirecek olan kadın vücudu hormonal fırtınaların ortalığı birbirine kattığı muazzam bir evren.

Bütün bu karmaşa arasında anne adaylarının ne kadar çok sıkıntı yaşadıkları bilinir. Bulantı ve kusmalar, iştahsızlık ya da aşırı iştah, aşerme, doğum korkusu ve benzeri sorunlar arasında aslında çok önemli ama iyi bilinmeyen bir sorun daha vardır: Hamilelik Kabusları!

Hamilelik Kabusları Nedir?

Hamilelikle birlikte zaten bebeğiyle ilgili, yoğun merak ve endişe duyan anne adaylarının hayatları birçok soruyla, doktor görüşmeleri tahliller ve bilinmezliklerle dolar. Her şeyi öğrenmek isteyen, her konuda en iyisini ve doğrusunu yapmak isteyen anne adayı, gün içinde bilinçli ya da bilinçsiz yoğun kaygılar yaşayabilir. Bütün bunların ve yoğun hormon faaliyetinin sonucunda gece kabusları başlar.

Ne Tür Kabuslar Görülebilir?

•Bebeklerini düşürdüklerini,

•Bir yerde unuttuklarını ya da kaybettiklerini,

•Bebeklerinin bir organlarının örneğin ellerinin, parmaklarının olmadığını,

•Bebeklerinin çirkin ya da garip varlıklara dönüştüğünü,

•Hamilelik sıkıntılarını çektikten sonra aslında hiç bebeklerinin olmadığını,

•Doğumda ya da doğum sonrasında bebeklerinin yaşamadığını görebiliyorlar.

Bütün bu kabuslar bir tür gece terörü olarak adlandırılan anlamsız kabuslar olarak adlandırılırlar ve hiçbir gerçeklik payı yoktur. Bu tip rüyalar gören anne adayına gördüğü kabuslarla ilgili asla bir yorum yapılmamalıdır. Durumun tamamen döneme özgü doğal bir süreç olduğu bilinmelidir.

Aslında Ne Oluyor?

Hamileliğin başlamasıyla beraber anne adayının salgıladığı östogen ve progesteron hormonlarında inanılmaz artışlar oluyor ve bazı uzmanlara göre bu hormonlar kadınların uyku düzenini ve kalitesini etkiliyor. Yine bir takım bilim adamlarına göre uykunun süresi de son derece önemli. Her ne kadar yeterli kanıtlar olmasa da uzun uykuların kabusları etkilediği öne sürülüyor.

Kabusun Sebepleri

Yapılan araştırmalar anne adaylarının gördükleri kabuslar nedeniyle sık sık uyandıkları, bu nedenle de sürekli ve sık rüya gördüklerini sandıklarını ortaya koymuş. Bilindiği gibi anne adayı hamileliğin ilk üç ayının sonundan itibaren ciddi fiziksel değişiklikler yaşamaya başlıyor.

Hızla kilo alan ve bedensel olarak değişen kadın, karnında büyüten bebeğin ağırlığıyla çok sık mide sorunları yaşıyor, yine sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı duyuyor. Özellikle uyku sırasında ortaya çıkan bu sıkıntılar uykuyu bozan olumsuz uyaranlardır ve bu durumda uykunun devamlılığı kesintiye uğramaktadır.

Normal olarak rüya gören bir kadın, bedeninden gelen bu tip uyaranlar nedeniyle genellikle rahatsız bir biçimde uyanıyor ve gördüğü rüya kesintiye uğruyor.

Normal hayatımızda zaman zaman hepimizin yaşadığı bir durumdur. Örneğin, yüksek bir yerden aşağıya düşmek, ya da şiddetli patlamalar olduğunu duymak ya da görmek. Tam o anda uyandığımızda fark ederiz ki yakınımızda gerçekten de bir gürültü olmuştur, birisi bir şeyi yere düşürmüştür ya da bu şekilde bazı konuşmalar olmaktadır. Beynimiz de tanımlamakta sorun yaşadığı bu tip görüntüleri ve sesleri tepki göstererek dışarı atar. Kişi de kabus görerek uyanır. Hamilelikte olan da aslında budur.

False