GeriHamilelikte Sağlık Hamilelikte Ev İş Yapanlara Öneriler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Ev İş Yapanlara Öneriler

Hamilelikte Ev İş Yapanlara Öneriler

Gebelikte ev iş yaparken dikkat edilmesi gerekenler...

Hamilelikte ev işi yapanlara hem bebek hem de kendi sağlıkları için dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kutlugül Yüksel, özellikle temizlik maddelerinin kullanımı hakkında uyarılarda bulundu.

Uzun Süre Çömelmek Sakıncalı

Gebelikte sık sık ani tansiyon ya da şeker düşmesi gibi durumlarla karşılaşılabileceği için ev temizliği sırasında uzun süre çömelerek iş yapmak, sandalye ya da merdivene çıkarak temizlik yapmak, dış pencere camlarını silmek için uzanmak gibi davranışlar oldukça riskli davranışlardır. Yine ev temizliği sırasında sandalye, koltuk, halı gibi ağır eşyaları tek başına kaldırmak için büyük kuvvet sarf etmek gebelerde bel-kasık ağrılarına ve erken doğum sancılarının hissedilmesine neden olabilir.

Temizlik Maddeleri Bebeğe Zarar Verebiliyor

Ev temizliğinde kullandığınız kimyasal maddeler doğmamış bebeğiniz olumsuz etkiler yaratabilir. Doğum defektlerine neden olan kimyasal maddelere ''teratojen'' adı verilir. Birçok kadın illegal ilaçlar, alkol, sigara ve reçete ile satılan bazı ilaçların teratojenik olduğunu bilmelerine rağmen çamaşır suyu, lavobo-fayans temizleyici, çeşitli duvar-kapı-pencere boyaları, boya çıkartan maddeler, fırın temizleyicisi, ahşap temizleyici gibi günlük yaşamda kullanılan kimyasalların doğmamış bebekleri üzerindeki teratojenik etkisini bilmemektedir. Bu nedenle ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddelerden gebe kadınların sakınmalarını tavsiye ediyoruz.

Doğmamış bebek üzerine evde kullanılan kimyasalların zararlı etkileri konusunda bilimsel çalışmalar olmadığından, bu kimyasalların bebeğinizin sağlığına olan etkileri açık değildir. Zaten bu tür potansiyel toksik maddeler normal şartlar altında da ev temizliğinde kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır.

Temizlik Yaparken Vantilatör Açılmalı

Ev işi yaparken ara sıra bu tür maddeler ile temas edilmesi durumunda, bebeğe zararlı etkilerini azaltmak için bir takım önlemler alınmalıdır. Ya gebe olmayan bir yardımcı bu tür işleri yapmalıdır ya da temizlik yaparken pencere, vantilatör vs. açılmalı, kauçuk eldiven giyilmeli ve mümkün olduğu kadar az miktarda kimyasal kullanılmalıdır.

Toksik koku salan ev boyaları doğmamış bebeğinize tehlikeli olabilir. Duvarı zımparalamak ise toksik partiküllerin havaya karışmasına ve bunun da solunum yoluyla alınmasına yol alabilir. Bu nedenle ev içi duvar, kapı, pencere boyamada önlem olarak kurşun ve cıva içermeyen su bazlı boyalar kullanılmalıdır. Boyama işlemi gebe evde olmadığı, işte ya da tatilde olduğu bir zamanda yapılmalıdır. Boya kokusunu teneffüs etmemek için pencereler ve havalandırma açık olmalı. Artan boya varsa ağzı sıkıca kapalı olmalı ve mümkünse ev dışında saklanmalıdır.

Kedi Besleyenler için Temizlik Önerileri

Toksoplazma hastalığına neden olan parazit, pişmemiş etlerde ve kedi dışkısında yaşamını sürdürdüğünden; pişmemiş etleri doğrudan yiyecek olursanız ya da kedi dışkısına (kedi kumu), doğrudan dokunacak olursanız gebeliğinizi tehlikeye atmış olursunuz, bu durum bebeğinizde ciddi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle evde kediniz varsa kedinin kutusunu değiştirmemelisiniz. Kedinin kutusunu değiştirmek zorunda kalırsanız ya eldiven kullanmalısınız ya da eldiven kullanmazsanız kedinin kutusunu değiştirdikten sonra derhal ellerinizi su ve sabun ile yıkamalısınız. 

GEBELİKTE BİSİKLETE BİNİLİR Mİ?

False