GeriHamilelikte Beslenme Hamilelikte Egzersiz Bir Yaşam Tarzı Olmalı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Egzersiz Bir Yaşam Tarzı Olmalı!

Hamilelikte Egzersiz Bir Yaşam Tarzı Olmalı!

Egzersiz veya fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzının, kişinin genel sağlığı açısından iyi olduğu bilinir.

Egzersiz veya fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzının, kişinin genel sağlığı açısından iyi olduğu bilinir.

Fakat hamilelik özel bir durum olduğundan, bu tip egzersizlerin hangilerinin güvenli olup olmadığına dair tartışmalar vardır. Genel olarak hamile bir kadının fiziksel açıdan aktif olmaya teşvik edilmesi gerekir. Bunun çok ağır egzersizler olması gerekmez. Düzenli olarak yürüyüş, yüzme veya en azından asansör yerine merdiven çıkmanın bile faydası vardır.

Hangi Sporcular Hamilelikte Yaptığı Sporu Bırakmalı?

Sporla ilgilenenlerin, hamilelikte tamamen yaptığı sporu bırakması gerekmez. Yalnız boks, güreş gibi hamileliği tehlikeye sokabilecek sporlardan uzak durmakta fayda vardır.

Egzersizin Hamileliğe Özgü Sorunlara Bir Faydası Var mı?

Her şeyden önce düzenli olarak egzersiz yapmak kadına fizyolojik açıdan birçok fayda sağlar. Ayrıca kadın çok daha sakin olur, daha enerjik olur ve kendini daha iyi hisseder.

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler sayesinde şişme, baş ağrısı, yorgunluk ve sırt ağrısı gibi hamilelikte sık görülen durumlarda azalma olur. Ayrıca egzersiz yapan kadınlarda nefes darlığı ve kabızlık gibi sorunların gözle görülür şekilde azaldığı bilinir.

Hamilelikte yapılan spor hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin formunuz için büyük fayda sağlar. Hamilelikte egzersiz yapmak, yağ depolanmasını azaltır. Ayrıca doğum sonrası kilo vermeyi de kolaylaştırır. Önemli olan uygun olan egzersizler yapılmasıdır. Progesteron hormonu eklemleri bir arada tutan ve sabit durmalarını sağlayan bağların yumuşamasına neden olur. Yanlış bir egzersiz türü de eklemlere zarar verebilir.

Hamilelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilecek Unsurlar

Hamilelik dönemindeki doğru egzersiz programı kişiye özel belirlenmeli, kadının sağlık durumu ve nelerden hoşlandığı göz önüne alınarak ayarlanmalıdır. Bu durumda bir uzmanın yardımcı olması önerilir.

En ideal egzersiz yönteminde kişi birkaç dakika ısınma egzersizleri şöyledir: 15-30dk. arası egzersiz yapmalı, sonra biraz yavaşlanmalı, yine durmadan önce birkaç dakika egzersiz yapılmalıdır.

Hamileler ani hareketlerden ve ani durmalardan da kaçınmalıdır. Dikkat edilmesi gereken durumlar ise uygun miktarda sıvı alınması ve uygun spor kıyafetleri giyilmesidir. Rahat olmalıdır. Eğer nabız ölçen bir alet varsa, oran 140'ın altında tutulmalıdır. Egzersiz yapılan yer iyi aydınlatılmış ve havadar bir yer olmalıdır. Aşın sıcak olmamalıdır. Aşırı yoğunluktan kaçınılmalıdır.

Ayrıca yüzme, bisiklete binme, yürüyüş, koşma, golf gibi sporlar hamilelikte güvenle yapılabilecek sporlardır.

Eğitmen
Miho Araki

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False