GeriHamilelikte Cinsellik Hamilelikte Cinsellik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte Cinsellik

Gebeler çoğunlukla gebelikten önceki dönemde almadıkları kadar cinsel ilişkiden keyif alma eğilimindedirler.

Gebeler çoğunlukla gebelikten önceki dönemde almadıkları kadar cinsel ilişkiden keyif alma eğilimindedirler. Gebelikte seksin daha heyecan verici, daha doyurucu olduğu, hatta aynı seansta birden fazla orgazm, gebeler tarafından bildirilmektedir.

Halsizlik, uykuya meyil, bulantı kusma gibi gebeliğin erken belirtilerinin etkisi ile birinci trimester’de tipik olarak gebelerde cinselliğe ilgi azalır.

İkinci trimester’de (16.-28. gebelik haftaları) cinselliğe ilgi artarken, üçüncü trimester’de (29.-40. gebelik haftaları) cinsel haz kalitesinin artmasına rağmen ileri derecede büyümüş bir karınla hareket kısıtlılığı cinsel ilgide azalmaya neden olur.

İyi bir cinsel birliktelik çiftlerin birbirlerine daha yakınlaşmasını sağlar. Gebenin duygusal, alıngan, kırılgan mizacı nedeni ile olası problemlerin çözümünde çiftlerin daha toleranslı olmasını, anne ve babalığın ilk günlerdeki problemlerin çözümünü de kolaylaştıracaktır.

Cinsellik Bebeğe Zarar Verir mi?

Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez, erkek cinsel organının bebekle fiziksel olarak teması yoktur. Anne karnındaki bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır. Yine de gebelikte cinsel ilişki esnasında aşırı meme ucu uyarımından kaçınılmalıdır.

Cinsel ilişkinin gebelikte enfeksiyona neden olup bebeğe zarar vereceği inancı kesinlikle yanlıştır; çünkü rahim ağzı kanalı kalın bir mukus tıkaç ile kapalıdır. Bu da bakterilerin rahmin içine geçişine izin vermez.

Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir. Gebeler cinsel ilişkinin zararlı olabileceği koşullarını kendi kendine değerlendirebilecek bilgi donanımından yoksun oldukları için bu konuda ki en sağlıklı bilgileri kadın doğum uzmanlarından alabilirler.

Aşağıda belirtilen şartlar haricinde gebelere cinsel ilişki yasak değildir:

Gebelik kesesinin erken açıldığı, suların erken geldiği durumlar...

Vajinal kanama...

Önceki gebeliklerde erken doğum tehdidi öyküsü veya şimdiki gebelikte erken doğum tehdidi...

Partnerin cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyıcısı olması...

Çocuğun eşinin önde olması ve rahim ağzı kanalını kapattığı durumlar... (Plasenta previa)

Çoğul gebelikte, gebeliğin son aylarında...

Kadın doğum uzmanınızca cinselliğe yasak getirilen diğer durumlar...

Dr. Ali Yazgan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False