GeriHamilelikte Beslenme Hamilelikte Çikolata mı Aşeriyorsunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Çikolata mı Aşeriyorsunuz?

Hamilelikte Çikolata mı Aşeriyorsunuz?

Hamilelikte aşermenin asıl nedenleri neler?

Hamilelikte aşerilen yiyecek ve içeceklerin haddi hesabı yok. Hamilelik dışında bile kadınların fazlasıyla rağbet gösterdiği çikolatayı aşermenin nedenleri neler olabilir?

Çikolata özellikle de bitter çikolata magnezyum ve demirden zengin bir besindir. Hamile bir bayanın canının çok fazla çikolata istemesinin nedeni kansızlık olabilir.

Demir içeren et, hindi gibi daha besleyici besinleri yeteri kadar almıyorsanız, bu yoksunluk çikolata yeme isteği olarak karşınıza çıkabilir. Magnezyum için ise kuru meyveler, tam tahıllar iyi birer kaynaktır.

Yeterli ve dengeli beslenmiyorsanız vücudunuz eksikliğini hissettiği besin öğelerini çeşitli yollardan karşılama yoluna gidebilir.

Çikolata Mutluluk Verir Ama…

Çikolata mutluluk hormonu olan endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu nedenle çikolata yiyen kişi kendini kısa süreli de olsa mutlu hisseder. Mutluluğun kısa süreli olma nedeni, kısa sürede artan kan şekeridir. Bir süre sonra aniden kan şekeri düşer ve hamilelikte bireyin kendini kötü hissetmesiyle belirti vermeye başlar.

Bu nedenle ölçülü miktarda öğün sonrasında çikolata yemek gerekir. Ana öğün sonrasında veya ara öğünde süt gibi proteinli bir besinle tüketilmesini öneriyorum. Böylece kan şekerinizin çabuk yükselip düşmesini engelleyebilirsiniz.

Çikolata herkesin çok sevdiği bir yiyecektir. Çocukluktan itibaren tatlı tadına ve çikolataya olan düşkünlük hamilelikte yeniden ortaya çıkabilir. Duygusal durumdaki değişimler sebebiyle çikolatayı psikolojik olarak da aşermek mümkündür.

Diyetisyen Aysen Arıcan

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

False