GeriHamilelikte Güzellik&Bakım Hamilelikte Burun ve Kulak Estetiği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Burun ve Kulak Estetiği

Hamilelikte Burun ve Kulak Estetiği
Abone Olgoogle-news

"Hamilelikte yüz estetiği yapılır mı?" sorusuna uzmanlardan gelen yanıt nedir?

Bu sorunun tek ve kesin cevabı “Hayır” dır. Hamilelik döneminde zorunlu kalınmadıkça ilaç bile kullanılmazken, henüz doğmamış bir çocuğu estetik veya kozmetik amaçlı bir ameliyat için riske atmak doğru olmayacaktır.  

Hamilelik ve hatta süt verme dönemine denk gelen, zorunlu olmayan herhangi bir cerrahi müdahalenin uygun olmadığı, dünyadaki hekimlerin tamamına yakınının ortak görüşüdür.

Cerrahi müdahalenin kendisi ve/veya anestezide kullanılan ilaçlar anne adayını ve bebeğini etkileyebilir. Özellikle ana rahmindeki ilk üç ay, bebeğin organlarının oluşmaya başladığı dönemdir. Bu hassas dönemin başlangıcında, anne adayları henüz hamileliklerinin farkında olmayabilirler. Böylelikle belirlenen ameliyat tarihinin, hamilelik dönemi ile çakıştığı durumlar olabilir.

En ufak bir hamilelik olasılığı olanların ilk iş olarak mutlaka bu durumu açığa kavuşturması gerekir. Eğer hamilelik söz konusu ise tartışmasız olarak ameliyat sonraki bir döneme ertelenir.

Estetik dışı nedenlerle, örneğin burun tıkanıklığı ile ilgili sorunlar varsa, bunların tedavisi tıbbi olarak bir KBB uzmanının önerileri doğrultusunda yapılır. Kullanılması önerilen ilaçlar konusunda da hastanın kendi kadın doğum uzmanının görüşüne başvurulabilir.

Dr. Atilla Şengör
KKB Uzmanı

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle