GeriHamilelikte Beslenme Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası

Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası
Abone Olgoogle-news

Hamilelik döneminizde ve bebeğinizin beslenmesinde bıldırcın yumurtası, en önemli protein kaynağıdır.

Hamilelik döneminizde ve bebeğinizin beslenmesinde bıldırcın yumurtasının en önemli faydası protein açısından zengin bir besin olmasıdır.

Son yılların gözde besin kaynaklarından biri olan bıldırcın yumurtası, anne adayları ve bebekleri için oldukça yarar sağlıyor. Özelikle hamilelik döneminizde iştahsızlık çekiyorsanız, besin öğesi gereksiniminizi karşılayabilmek için haftada iki kez tam pişmiş bıldırcın yumurtasını tüketebilirsiniz.

Bıldırcın yumurtası zengin protein kaynağı olmasının yanında demir, çinko ve b grubu vitaminler açısından da oldukça faydalıdır.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları İçin Tıklayın

Aynı Anda Tavuk Yumurtası ve Bıldırcın Yumurtası Tüketmeyin!

Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise anne adayının, hem tavuk yumurtası hem de bıldırcın yumurtasını aynı anda tüketmemesi gerektiğidir. Hamile veya emziren annenin iştah problemi varsa, besin öğesi gereksinimini yeterli karşılayamıyorsa, gebelik veya emziklilik döneminde haftada ikiyi geçmemek şartıyla bıldırcın yumurtası tüketebilir.

Nasıl Tüketeceksiniz?

Bıldırcın yumurtasını pişirirken çok dikkatli olunmalıdır. Tavuk yumurtası 70 derece sıcaklıkta 5-10 dakika kaynatıldıktan sonra tam pişer. Fakat bıldırcın yumurtası çok daha küçüktür. Dolayısıyla kısa sürede haşlanır. Uzun süre pişirilmesi gerekmez.

Anneler ilk 6 ay boyunca bebeklerini anne sütü ile beslemeye gayret etmelidir. 6. aydan sonra bebek anne sütü alıyorsa devam edilmeli, anne sütü yanında ek besinlere başlanmalıdır.

Bebeğinizin sindirim sisteminin besinlerle yeni tanışacağını unutmayarak yeni deneyeceğiniz her besini azar azar bebeğimize vermelisiniz. Örneğin; 1/8 pişmiş yumurta sarısı ilk başlanacak ek besinler arasında bulunmaktadır. Yumurta beyazını ise bebeğinize 1 yaşından önce vermeyin. Bebekler yumurta beyazında bulunan proteine karşı duyarlı olabilir.

Son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz bıldırcın yumurtası da bebeğinizin beslenmesinde yerini alabilir. Bıldırcın yumurtasının sarısını da yine azar azar olmak şartıyla bebeğinize verebilirsiniz. Bıldırcın yumurtası bebekler için besleyici özelliğe sahip olmasına karşın sağlıklı ağırlığa sahip gebeler ve emziren anneler için olmazsa olmaz değildir.

Eğer anne veya anne adayı düşük ağırlıklı ise veya ergenlik döneminde gebe kalmışsa destek gıda olarak haftada 1-2 kere bıldırcın yumurtası tüketilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Gizem Keservuran

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

False