GeriHamilelikte Sağlık Hamilelikte baş ağrısı: Nedeni, belirtileri, tedavisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte baş ağrısı: Nedeni, belirtileri, tedavisi

Hamilelikte baş ağrısı: Nedeni, belirtileri, tedavisi
Abone Olgoogle-news

Hamilelikte baş ağrısı neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir? Hamilelikte baş ağrısı kabusunuz olmasın! Nöroloji Bölümü Uzmanı Dr. Keriman Oğuz, hamilelikte görülen baş ağrısı ile ilgili anne adaylarına önemli bilgiler verdi.

Hamilelerde görülen baş ağrılarının büyük bölümü primer baş ağrılarıdır. Ama hamilelik bazı sekonder baş ağrılarının ortaya çıkmasını kolaylaştıran bir durumdur. Sekonder baş ağrıları; beyin kanaması, tümör veya hipertansiyon gibi bir nedene bağlı gelişen baş ağrılarıdır. Sekonder baş ağrıları gebelikte daha az görülse de ölüm veya kalıcı bir hastalık tablosu oluşturabilmeleri açısından önemlidir. Bu açıdan baş ağrısıyla birlikte sistemik ve nörolojik bulguları da varsa veya baş ağrısı yeni başlamış, giderek şiddetleniyor veya sıklığı artıyorsa bu baş ağrılarını dikkate almak ve bir uzmana başvurmak gerekir.

HAMİLELİKTE BAŞ AĞRISININ NEDENLERİ

Hamilelerde en sık görülen primer baş ağrıları aurasız migren ve gerilim tipi baş ağrılarıdır. Migren hastalarında hamilelik sürecinde migren atağının sıklık ve şiddeti genellikle azalır, doğumdan kısa bir süre sonra artma eğilimi gösterir. Bunun nedeninin hamilelikteki hormonal değişiklikler olduğu düşünülmektedir. Hormonal değişikliklerin dışında stres, uykusuzluk, açlık, yorgunluk, kan şekeri düşüklüğü gibi nedenler de hamilelikte baş ağrısı gelişmesi üzerine etkilidir. Özellikle kan şekeri düşüklüğünün migreni tetiklediği bilinmektedir. Hamilelerde de özellikle ilk 3 ayda ani kan şekeri düşüklükleri yaşanmaktadır.

HAMİLELİKTE BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ

• Tanıda kullanılan yöntemler ve tedavi seçenekleri hamilelikte kısıtlıdır. Bu nedenle hamilelikte mümkün olduğu kadar ilaç tedavisinden kaçınmak gerekir. Baş ağrısı sıklık ve şiddetini azaltmak için farmakolojik olmayan yöntemler denenebilir.

• Anne adayının aç kalmaması, düzenli uyuması, aşırı kokulardan uzak durması, çikolata, beyaz peynir gibi migreni tetikleyen yiyeceklerden uzak durması yarar sağlar.

• Atak sırasında ise hastanın mutlaka yeterli sıvı alımı, yeterli uykusunun sağlanması gerekir. Eşlik eden bulantı ve kusma varsa engellenmelidir.

• Sessiz, karanlık bir ortama alınıp mümkünse uyuması veya hastanın rahatlatılması fayda sağlar.

HAMİLELİKTE BİLMEDEN İLAÇ KULLANILDIYSA…

Migrenli gebelerden doğan bebeklerde doğumda herhangi bir sağlık problemi beklenmez. Diğer bebeklerden farklı değildir. Eğer hamile olan kişi hamile olduğunun farkında olmadan ilaç almışsa ilacın ne dozda, ne kadar süre ve hamileliğin hangi döneminde alındığının değerlendirilmesi gereklidir. Bu durumda hastanın bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak, fetüste bir anomali veya büyüme geriliği olup olmadığı veya ilacın olası riskleri açısından değerlendirilmesi gereklidir.

HAFTA HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle