GeriHamilelikte Sağlık Hamilelikte 7. Hafta ve Bebeğin Durumu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte 7. Hafta ve Bebeğin Durumu

Hamilelikte 7. Hafta ve Bebeğin Durumu

Siz hala dışarıdan bir şey fark etmeseniz de bebeğinizde hummalı faaliyet devam etmektedir.

Siz hala dışarıdan bir şey fark etmeseniz de bebeğinizde hummalı faaliyet devam etmektedir.

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu bir fasulye tanesi kadar olacaktır. Eğer rahmin içine direk olarak bakma ya da bir kamera yerleştirme şansınız olsaydı, göreceğiniz tıpkı bir fasulye tanesi gibi bir cisim olacaktı. Bu fasulyenin tepe kısmına dikkat ettiğinizde iki küçük siyah noktacığı fark edebilecektiniz. İşte bu iki küçük nokta bebeğinizin gözleri olacaktır.

Bebeğin Görüntüsü Nasıl?

Bu dönemde bebeğin gözündeki ağ tabakası olan retina oluşmaya başlar. Biraz daha kenarda yer alan toplu iğne başından küçük çukurluklar da kulaklar olarak gelişecektir. Bu organlar hem denge hem de işitmede görev alır. Ağız ve dil fark edilebilir haldedir. Yine bu haftada kol ve bacak tomurcukları oluşmaya başlar. İnce bir tabaka halinde deri belirir.

Beyin 3 ana kısmına ayrılır. Tiroid bezi gelişimini sürdürür, lenfatik sistem ilk defa oluşmaya başlar. Kalp kısımları plasma ve kan hücreleri ile dolar. Kan dolaşımı başlamıştır. Şimdilik iki bölümden oluşan kalp dakikada 150 defa atmaktadır.

Doppler ultrason ile bebeğinizin kalp atışını doktorunuz size dinletebilir. Akciğer gelişimi devam etmektedir. Safra kesesi, mide, barsaklar ve pankreas gelişimini sürdürür. Plasentadan gelen kan karaciğere ulaşır. Kol tomurcukları artık oldukça belirgindir buna karşılık bacak tomurcukları yeni oluşmaya başlar. Bebek artık tamamen amniyon kesesi içinde yerleşmiştir. Somitler kas ve kemikleri oluşturmak üzere farklılaşmaya başlar.

Annedeki Değişimler

Dışarıdan gebe olduğunuzu fark ettirecek hiçbir değişim yoktur. Bu dönemde 1-2 kilo alınabilir ya da verilebilir. Her iki durum da normaldir. Gebeliğin erken belirtileri yavaş yavaş azalmaya başlar. Buna karşın bulantı ve kusmalar artabilir. Bu şikayetler özellikle sabah erken saatlerde daha fazla olur.

Jinekolog
Op. Dr. Turgay Karakaya

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False