GeriHamilelik Hazırlığı Yumurta dondurma nedir? Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yumurta dondurma nedir? Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?

Yumurta dondurma nedir? Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?
Abone Olgoogle-news

Yumurta dondurma işlemi nedir? Nasıl yapılır? Kimler yumurta dondurma işlemini yaptırır? Yumurta dondurma işlemi hangi alanlarda kullanılıyor? Yumurta dondurma işlemi kaç yaşına kadar yaptırılabilir? Kadın Hastalıkları,Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt anlatıyor.

Eskiden beri sperm ve embriyolar çok başarılı bir şekilde dondurulurken, yumurtalar için aynı durum söz konusu değildi. “Slow Freezing” yöntemiyle dondurulan yumurtalar çözüldüğünde yeterince verimli olmuyordu.

Günümüzde “Vitrifikasyon” adı verilen tekniğin kullanılmaya başlanmasıyla durum değişti. Artık dondurulan yumurtalarla yapılan tüp bebek işlemleri taze yumurtalar kadar başarılı sonuçlar veriyor. Bu durum yumurta dondurmak için başvuran kadın sayısında artışa neden oldu.

Yumurta dondurma işlemleri ilk olarak kanser ve yumurtalık tümörü gibi tedavisi yumurtalıklara zarar verebilecek hastalık durumlarında kullanılmaya başlandı. Herhangi bir kanser için yapılacak kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler yumurtalara zarar verebilmektedir. Günümüzde ise en sık olarak, ilerleyen yaşına rağmen henüz evlenmeyen kadınlar başvuruyor.

Kariyer ya da ekonomik nedenlerle gebeliği erteleyenler de diğer bir grup. Yönetmeliklerde yapılan son değişiklikler ailesinde erken menopoz öyküsü olan ya da yumurtalıkları zayıfladığı tespit edilen kadınların da bu işlemi yaptırmasına izin vermektedir.

Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılıyor?

İşlem yumurta toplama aşamasına kadar tüp bebekle aynı. Adet başından itibaren verilen ilaçlarla yumurtalar büyütülüyor. Ortalama 10-12 gün sürüyor. Bu sürede 3-4 kere yumurtaların takibi için bir kere de yumurta toplanması için gelmek gerekiyor.
Yumurta dondurma ile ilgili en önemli sorun, kadınların bu yönteme geç başvurmaları. 37 yaşından sonra yapılan dondurmalarla canlı çocuk sahibi olma oranı yaşla birlikte düşüyor. Bu nedenle geç kalmamak gerekiyor.

Sperm yokluğunda çocuk sahibi olunabilir mi? Sperm yoksa tüp bebek olur mu?Sperm yokluğu her 10 erkekten birinde görülen ve tıpta azospermi adı verilen bir durumdur. Sperm yokluğu kısırlık anlamına gelmediği gibi sperm yokluğu tedavi edilebilir. Sperm yokluğunu tedavisi çiftlerin çocuk sahibi olması ile sonuçlanabilir. Peki sperm yokluğu nasıl tedavi edilir? Sperm yokluğu yaşayan erkekler çocuk sahibi olmak için ne yapmalıdır? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Şimşek, sperm yokluğu ve tedavisi ile sperm yokluğunda çocuk sahibi olma konusunda merak ettiklerinizi yanıtladı.

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle