GeriHamilelikte Güzellik&Bakım Hamilelik Kaşıntıları Önlenebiliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelik Kaşıntıları Önlenebiliyor

Hamilelik Kaşıntıları Önlenebiliyor
Abone Olgoogle-news

Hamilelik döneminin kabusu kaşıntılardan kurtulmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Hamilelik döneminin kabusu kaşıntılardan kurtulmanın yollarını öğrenmek isteyen anne adaylarına iyi bir haberimiz var.

Gebelerde kaşıntılar sık rastlandığını ve çeşitli sebeplere bağlı olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Can Aslanca, alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor:

1. Gebelikte hızlı kilo alımına cilt uyum göstermekte zorlanır ve gerilmeye başlar, böylece STRİA olarak adlandırılan cilt çatlakları oluşur. İşte bu çatlakların oluşum aşamalarında cilt renginde önce pembeleşme ve sonra kızarma şeklinde değişim ve bu dönemde şiddetli kaşıntılar oluşabilir. Hızlı kilo almamak, buna dikkat edebilmek için tuzdan uzak durmak ve cilt altı ödemini ve yağlanmayı alt sınırda tutmak gerekir.

2. Her insanın başına gelebilecek böcek ve haşere ısırmaları, alerjiler, özellikle gıda alerjileri (Çilek v.b), deterjan alerjileri, gebelerde hassasiyetin artışına bağlı olarak cilt kaşıntılarını daha da arttırmaktadır. Önlem Dermatolog kontrolünde, etkene uygun alınmaya çalışılmalıdır.

3. Cildin özellikle çok terleyen bölgelerinde, koltukaltı, meme alt bölgeleri, perine bölgesi; pH yükselmesi nedeniyle asit özelliğini kaybedince mantarların yerleşimine uygun ortam yaratır ve kaşıntı kaçınılmaz olur. Ayrıca gebelikte kilo alımı ve kan şekerinin genelde yüksek seyredişi ile vajinal pH dengesi de asitten baza doğru bozulmakta ve yine bu da mantarlar için uygun ortam yaratmaktadır. Önlem cildin asit dengesini korumak için uygun asidik pH limitlerinde (Cilt için 5,5 pH, ve genital bölge temizliği için 4,2 pH ) temizleme losyonları kullanmak ve tabi ki kilo kontrolüne dikkat etmek, kan şekerini yüksek tutacak gıdalardan kaçınmaktır.

4. Gebelikte vücutta artan Estrojen hormonunun, intrahepatik safra yolları (Karaciğer iç safra dolaşım kanalları ) üzerine kontrakte edici etkisi nedeniyle, safra sıvısı içindeki maddeler kanda serbest dolaşıma geçerek, ciltte tahriş etkisi yaratır ve aşırı kaşıntıya yol açar ki bu kaşıntı şiddetli ürtiker derecesindedir. Bu hastalarda dikkat edilmesi gereken karaciğer enzim değerlerinin yakın takibi (Çok yükselip öldürücü şoklara yol açabilir ) ve doğumun mümkün olduğunca erken yaptırılması gerektiğidir.

Gebelikte yaşanabilecek her kaşıntı basit olabileceği kadar, ciddi de olabilir ve hayati tehlike yaratabilir. Şikayetlerinizi doktorunuza zamanında ve eksiksiz olarak iletin ki, kaşıntılar hep tatlı kalsın…

HAFTA HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ

False