GeriHamilelik Hazırlığı Hamilelik için Psikolojik Hazırlık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelik için Psikolojik Hazırlık

Hamilelik için Psikolojik Hazırlık

Hamileliğe hazırlanırken psikolojik destek

Hamilelik öncesi fiziksel sağlık kadar psikolojik hazırlık da önemlidir.

Ülkemizde ve dünyada rutin uygulanmıyor olsa da, anne ve baba adaylarının böylesi büyük bir sorumluluğa adım atarken, fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da kendilerini hazırlamaları gereklidir.HŞ Klinik Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Rümeysa Ocak konunun önemine dikkat çekiyor. Profesyonel yardım tercih edilen yöntem olsa da, pratikte pek çok aile için uygulanması zor görünmektedir. Ancak en azından bu konuda yetkin otoritelerce yazılmış basit ve kısa bilgiler, tecrübeler içeren kitaplara başvurulabilir.

Unutulmamalıdır ki, gebelik sadece kadını yaşayacağı ve hayatının yönünü değiştiren bir süreç değildir. Mutlaka bu döneme her anlamda ve her dönemde ailece hazırlanmak gereklidir.

Genel Sağlık Taraması

Gebelik planlanacağı döneme kadar herhangi bir kan – idrar testi yaptırılmadığı durumlarda, rutin testler olan hemogram, kan grubu, şeker, karaciğer enzim, kolesterol, üre, kreatinin, idrar testleri yanında, tiroit fonksiyon testleri, bazı tiroit antikorları ve torch grubu dediğimiz enfeksiyon belirteçlerine bakılmalıdır.

Tiroit hastalıları da polikistik over sendromu kadar yaygın görünmese de, hem gebelik oluşmasında, hem gebeliğin sağlıklı devamında engelleyici olabilmektedir. Tiroit fonksiyon bozuklukları çok basit kan testleriyle öğrenilip önlemi alınabilir hastalıklardandır ve bu sebeple oluşacak erken gebelik kayıplarının önüne geçilebilir.

Ailelerde genetik hastalık hikayesi varsa mutlaka genetik danışmanlık verilmelidir. Özellikle genel olarak pıhtılaşma bozukluğu olarak bilinen trombofili hastalığının ailevi hikayesi varsa, mutlaka gebelik öncesi test yapılmalı, sonuç müspet ise gebelik oluşur oluşmaz tedavisine başlanmalıdır. Down Sendromu her ne kadar en çok bahsedilen kalıtsal hastalık grubu olsa da, genel olarak ülkemizde gebelik öncesi genetik danışmanlık hizmetinin verilmesi gereken daha pek çok hastalığa rastlamaktayız. Kan hastalıları, kas-iskelet sistemi hastalıkları, bazı ciddi metabolizma hastalıları bunların arasındadır.

Özellikle tekrarlayan erken gebelik kaybı olan hanımlarda rahim şekil bozuklukları da unutulmamalıdır. Mutlaka basit ilaçlı rahim filmi veya histeroskopi yapılıp, gerekirse tedavisi de aynı anda yapılabilir.

GEBELİKTE KİLO HESAPLAMA

False