GeriHamilelikte Güzellik&Bakım Hamilelik Döneminde Estetik Bunalımları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelik Döneminde Estetik Bunalımları

Hamilelik Döneminde Estetik Bunalımları

Hamilelik dönemiyle birlikte vücuttaki değişiklikler hamilelerin estetikle ilgili bunalıma girmesine sebep olabilir.

Hamilelik dönemiyle birlikte vücuttaki değişiklikler hamilelerin estetikle ilgili bunalıma girmesine sebep olabilir.

Eski Formuma Kavuşabilecek miyim?

Hamilelik döneminde anne adaylarının formlarını koruma endişesi de başlar. Yediğine, içtiğine, hareketlerine dikkat etmek zorunda olduğunu hisseder ve kendisine bu konularla ilgili türlü kısıtlamalar getiri. Bu kısıtlamalarla birlikte bebeğin sağlıklı doğup doğmayacağı, doğumun rahat olup olmayacağı, iyi anne olup olunmayacağı hakkında endişeler belirir. Hamilelik nasıl geçerse geçsin anne adaylarında bu döneme özgü bazı psikofizyolojik belirtiler olur ki, bu da annenin daha kırılgan, hassas ve duygusallık açısında inişli çıkışlı bir grafik çizmesine neden olur.

Artık Çekici Görünmüyor muyum?

Artık önceden cinsel bir obje olarak görülen göğüsler anneliği temsil eder hale gelmiştir. Bu dönem kadının cinselliğinin de sarsıldığı bir dönem olmakla beraber artık o bir anne adayıdır ve kendini çekici bir kadın olarak görmekten ve eşi tarafından böyle görülmekten çok uzak algılamaktadır.

Doğumdan sonra cinselliğin tekrar eski ritmine oturması aylarca sürebilir nadiren bir yılı aşan bir sürede de cinsellik eski ritmine ulaşmayabilir. Artık aile içinde rolü değişmiştir bir süre için kendini bir eşten ziyade anne olarak görecektir. Bu durum uzadığı takdirde evlilik için tekrar geri gelmeyen sıkıntılı bir dönem olabilir.

Hamilelik Döneminde Yakın Çevrenin ve Eşin Tutumu

Bu dönemde yaşanan süreçlerin önemli aşamalarından biri de yakın çevrenin ve eşin tutumudur. Dönemsel olarak bazı durumlarda anne adayı içine kapanık tavırlar sergileyebilir ve eş ihmal edildiğini düşünebilir. Bu düşünce aslında bencilce bir düşüncedir ki genelde dönemsel özelliklerin bilinmemesinden kaynaklanabilir. Bu süreçte eşin verdiği destek ve anne adayının bu durumdan rahatça çıkmasına yardımcı olmaktadır. Hamileliğin son aylarında görülen içe kapanma sonrasında, kişinin tekrar eski düzenine ulaşması zaman alır.

Durul Mert
Psikolojik Danışman 
Çocuk-Ergen-Yetişkin Psikolojisi Uzmanı

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False