GeriHamilelikte Sağlık Hamilelik Döneminde Depresyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelik Döneminde Depresyon

Hamilelik Döneminde Depresyon

Her anne adayı hamilelik döneminde bir depresyon yaşayacak diye bir durum yoktur.

Her anne adayı hamilelik döneminde bir depresyon yaşayacak diye bir durum yoktur. Ancak bu süreç birçok anne adayı için kontrol edemediği duygusal gel-gitlerin yaşandığı karmaşık bir zaman sürecidir.

Hamilelik Döneminde Depresyon Nedir?
Hamilelik, bütün kadınlar dolayısıyla tüm aile bireyleri için çok farklı bir süreçtir. ABD’ de yapılan araştırmalar, hamilelikte her yüz kadından onunun depresyon geçirdiğini tespit etmiştir.

Hamilelik, anne adayları için geleceğe daha güvenli, daha mutlu bakış ve umudu barındıran bir zaman süreci olmakla birlikte aynı zamanda da anne adayının kendini kırılgan hissedebildiği ve duygusal iniş-çıkışların yaşandığı bir zaman dilimidir. Her anne adayı hamilelik döneminde bir depresyon yaşayacak diye bir durum yoktur ancak bu süreç birçok anne adayı için kontrol edemediği duygusal gel-gitlerin yaşandığı karmaşık bir zaman sürecidir.

Endişelerimiz

Bu süreçte yaşanan temel endişeler neredeyse birbirinin aynıdır: Acaba nasıl bir hamilelik dönemi geçireceğim? Doğumda herhangi bir problemle karşılaşır mıyım? Nasıl bir bebeğim olacak? Anne olmak görevini yerine getirebilecek miyim? Hamilelik döneminden korkuyorum, bunu nasıl atlatabilirim? Normal doğum yapmak istiyorum fakat ya suyum gelmezse? Eski formuma nasıl kavuşabilirim? Gibi uzayıp giden bir problem ve endişe listesiyle karşı karşıya kalabiliriz bu dönemde.

Bilinmezlik Dönemi

Hamileliğin ilk üç aylık periyodu tam bir bilinmezlik ve bilinmezlikten korku şeklinde ortaya çıkar. Anne adayı “hamilesin” sözünü duymuştur ve karnında yavrusunu taşıdığı gerçeğine ulaşmıştır ama hala bebeğini tam olarak hissedememektedir bu da anne adayında bir gerginlik yaratabilir. Bu dönem ayrıca deneyimsizliğin doruklarda dolaştığı ve korkuların üst düzeyde olduğu bazı doğru bilinen yanlışların çok olduğu bir dönemdir ki bu da başlı başına bir stres kaynağıdır.

Hamilelik Dönemi Kötü Geçmemeli!

Yapılan çalışmalar, kötü bir hamilelik dönemi geçiren kadınların, diğerlerine göre 2 kat daha fazla doğum sonrası depresyon geçirmeye yatkın olduklarını göstermektedir. Bu noktada doğuma hazırlanan anne adayının hamilelik öncesindeki kişilik yapısı önemli rol oynamaktadır.

Psikolojik Danışmanlık Almalı mıyım?

Hamilelik, doğal bir yaşam stresi olarak değerlendirilmelidir. Bu döneme ait beklentilerdeki olumsuzluk ve sosyal psikolojik durumdaki değişimler, hamileliğin gidişini etkiler. Bu nedenle ilk dönemden başlayarak, hamile çifti beraber değerlendirmeye almak, konu hakkında bilgi ve beklentilerini, annelik ve babalık rollerine ait düşünce ve tutumlarını değerlendirmek var olan eksiklikleri gidermek ve en önemlisi psikolojik desteğin verilmesi, kişide oluşan negatif beklentileri indirip, hamileliğin doğal gelişimsel boyutunun yaşanmasına ve iyi geçmesine yardımcı olacaktır.

Psikolojik Danışman
Çocuk-Ergen-Yetişkin Psikolojisi Uzmanı
Durul Mert

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

False