GeriHamilelikte Beslenme Hamile kadınlar için ay çekirdeği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamile kadınlar için ay çekirdeği

Hamile kadınlar için ay çekirdeği

Yüksek miktarda folik asit içeren ay çekirdeği hem lezzetli hem besleyici.

Hamilelik dönemi boyunca, anne adaylarının hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlığı için beslenme düzenine çok dikkat etmesi gerekiyor. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda kullanılan ve akciğerlerden tüm bedene oksijen taşıyan folik asit, özellikle hamileliğin başlarında alınması gereken önemli bir besin.

Hamile kadınların, iyi bir fetüs gelişimini güvence altına almak için, ilave folik aside ihtiyacı var. Ay çekirdeği, hamile ya da hamile olmayı düşünen kadınlar için anahtar bir besin maddesi olan folik asidi, bünyesinde en çok barındıran kuruyemişler arasında yer alıyor ve bu basit çerez, vücudun ihtiyacı olan B grubu vitaminlerini yüksek miktarda karşılıyor.

Folik asitler kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna, gelişimine ve büyümesine müdahil olan gıda bileşenleridir. Günlük olarak alınması önerilen folik asit miktarı, yaşa göre farklılık gösteriyor. Örneğin hamilelik sırasında, kadınlar daha fazla folik aside ihtiyaç duyuyorlar çünkü bu dönemde kan hacminde bir artış ve dolayısıyla da kırmızı kan hücrelerinde büyüme söz konusu oluyor. Bu vitaminin eksikliği, bebekte daha yavaş büyümeye ve omurilikte yetersiz gelişmeye neden olabiliyor. FDA, folik asit için günlük değeri 400 mikrogram olarak belirlemektedir.

Bu vitaminle sıkça ilişkilendirilen farklı gıdaların folat değerleri (ABD Tarım Bakanlığı Standart Referansa yönelik besin öğesi veritabanı)

Hamile kadınlar için ay çekirdeği

Ay çekirdeği kalp ve damar hastalıklarının önlenmesiyle bağlantılı, E vitamini, magnezyum ya da selenyum gibi çeşitli besin maddeleri açısından da zengin bir besin. 

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False