GeriSağlık Halsizliği geçirmek için nasıl beslenmeliyiz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halsizliği geçirmek için nasıl beslenmeliyiz?

Halsizliği geçirmek için nasıl beslenmeliyiz?
Abone Olgoogle-news

Sıcaklarda yeme içme alışkanlığınızı değiştirerek halsizliği geçirebilirsiniz!

Beslenme alışkanlığınızda küçük değişiklikler yaparak sıcaklarda halsizlik sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. İşte sıcak havalarda halsizliğinizi geçirecek öneriler...

Havaların ısınmasıyla artan halsizlik, bireylerin çalışma ve sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir sorundur. Düşük enerji hali olan halsizliğin en büyük nedeni düzensiz beslenme ve hareketsizliktir. Gıdalardan aldığınız enerjinin vücut tarafından kullanımı farklı olduğu için beslenmenize dikkat etseniz de doğru enerjiyi veren gıdaları tüketmemeniz halinde halsizlik sorunuyla karşı karşıya kalırsınız.

[fotogaleri=466] 

KAHVE VERDİĞİ ENERJİYİ GERİ ALIR!

Sabahları sıkı bir kahvaltı yapmak yerine ‘uykum açılsın’ düşüncesiyle kahve içiyorsanız, kahvenin verdiği geçici enerjiden sonra halsizliğinizin iki katına çıkması kaçınılmaz bir sondur. Bu nedenle özellikle sıcaklarda halsizlik sorunu yaşıyorsanız gün içinde kafein tüketimini kontrol altında tutarak kafein içermeyen bitki çaylarına yönelmelisiniz ve günde en az 8 bardak su tüketmelisiniz.

Halsizliği geçirmek için nasıl beslenmeliyiz

HALSİZLİK NEDEN YAZ MEVSİMİNDE ARTIYOR?

Artan sıcaklıklar vücudun aşırı derecede sıvı kaybetmesine sebep oluyor. Vücuttan atılan sıvı hücredeki sıvı seviyesini dengede tutmaya yarayan elektrolitlerin azalmasına sebep oluyor. Sıcaklarda halsizliğe, kaybettikten sonra yerine konulmayan sıvı eksikliği sebep oluyor. Sıcaklarda halsizlik sorunu yaşıyorsanız yeme, içme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve hareket halinde olmanız gerekiyor.

HALSİZLİK İÇİN YEME VE İÇME ALIŞKANLIĞIMIZA NELERİ DAHİL ETMELİYİZ?

 • Halsizliğin en büyük düşmanı su! Her gün en az 8 bardak su için.
 • Cips, tuzlu kuruyemiş gibi kalorili atıştırmalıklar yerine kuru meyve tercih edin.
 • Yiyeceklerin sadece kalorisine bakmayın! 1000 kalorilik bir hamburger, açlıktan oluşan halsizliğinizi gidermez aksine gün içinde daha yorgun hissetmenize neden olur. Bunun yerine aynı kaloriye sahip tavuk, salata, yoğurt gibi yiyeceklerden oluşan bir menü tercih etmeniz daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Halsizliği geçirmek için nasıl beslenmeliyiz

 • Yaz mevsimine uygun sulu meyve ve sebzeleri tercih etmeniz gün içinde kaybettiğiniz sıvıyı geri almanızı sağlayarak sıcak havalarda halsizlik sorununuzu ortadan kaldırır.
 • Meyvenin suyunu içmek yerine meyveyi yiyerek hem daha çok enerji alırsınız hem de tokluk hissi sağlayacağı için atıştırmalık isteğinizi bastırırsınız.

  HALSİZLİĞİNİZE İYİ GELECEK LEZZETLİ YAZ SALATALARI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

False