GeriEtkinlikler Haklı Kadın Platformu’ndan Başbakan’a mektup
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haklı Kadın Platformu’ndan Başbakan’a mektup

Haklı Kadın Platformu’ndan Başbakan’a mektup

İşte, kürtaj ve sezaryen konusundaki o mektup!

TÜSİAD, TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu), ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) gibi derneklerin de destek verdiği Haklı Kadın Platformu, Başbakan'a "kürtaj ve sezaryen" konusunda açık mektup yayınladı. İşte o mektup;

Sayın Başbakan,

Son zamanlardaki açıklamalarınız, devletin kadın bedeni üzerinde yeniden söz hakkı istediğini düşündürmekte, bizi kaygılandırmaktadır.

İlgisi olsun olmasın tüm platformlarda kadın ve bedeni üzerinden siyaset yapmayı bırakınız.

* İstenmeyen gebeliklerin kürtaj dışında engellenmesini istiyorsanız, yurttaşlarımızın doğum kontrolü konusunda bilinçlendirilmesi ve ücretsiz hizmet alabilmesi için çalışınız.

* Nüfusumuzun artmasını ve güçlü bir ülke olmamızı istiyorsanız, önce kaliteli eğitimi Türkiye’nin her köşesindeki kız ve erkek öğrencilere eşit bir şekilde ulaştırınız.

* Her anne-babaya, çocuklarının eğitimini, geleceğini istediği gibi sağlayacak işi ve geliri elde edeceği ekonomik fırsatlar sununuz.

* 2005 yılında iktidarınız sırasında Ceza Yasası’nda düzenlemesini yaptığınız kürtajı şimdi birdenbire cinayet olarak görmeye başladıysanız, Türkiye’de her gün işlenen en az beş kadın cinayetini de görünüz, engelleyici düzenlemeleri yapınız.

* Sezaryene karşıysanız, hastanelerde gereksiz yere yapılan tüm tetkiklere bir düzenleme getirilmesini sağlayınız.

* Kadınların kendi bedenleri üzerindeki söz haklarını, istediği zaman, istediği kadar çocuk doğurabilme özgürlüklerini tartışmayınız, tartıştırmayınız.

Biz kadınlar varoluşumuz ve duruşumuzla ilgili kazanılmış tüm haklarımızı yeniden hiç kimsenin tartışmaya açmasını uygun bulmuyoruz.

Bunun ülkemizin gelişmişlik endeksinin geriye gitmesi olarak görülmesini ve anlaşılmasını istiyoruz.

Haklı Kadın Platformu'na destek veren örgütler

Adalar Kent Konseyi Kadın Meclisi, Adana Uluslararası İş ve Meslek Kadınları Derneği, Adana STK Kadınları Güçbirliği Platformu, AGİFED (Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu), Alucra Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, ANGİKAD (Ankara Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği), Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi, Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi-Kadın Gücü Bilişimi,Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, Antalya TOAYDER Kadın Kolu, Aralık Derneği, Ataşehir Kent Konseyi, Bakırköy Life Dergisi, Başkent Kadın Platformu, CNN Türk, ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği), Ev Eksenli Çalışan Kadınlar ve Sosyal Haklar Derneği, Hürriyet Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası, İnşaat ve Kadın Derneği, Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi, İstanbul Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi, İş Dünyasında Kadın Komisyonu, İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği, KA-DER (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği), Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği, Kadın Partisi Girişimi, KAGİDER, KAMER, Marmara Grubu Vakfı, NTV, Rengarenk Kırmızı Dergisi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu, TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu),TÜSİAD, Uçan Süpürge, Yeditepe Kadın Dayanışma Derneği, YEKUV (21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı), Yeditepe Kadın Dayanışma Derneği...

KÜRTAJ HAKKINDAKİ TÜM BİLGİLER

False