GeriSağlık Haftada 2 saat yürüyüş KOAH riskini azaltıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haftada 2 saat yürüyüş KOAH riskini azaltıyor

Haftada 2 saat yürüyüş KOAH riskini azaltıyor
Abone Olgoogle-news

Dünya KOAH Günü'nde hastalıkla ilgili bilinçlenelim.

KOAH (Kronik Obstrüktif-Tıkacıyı-Akciğer Hastalığı) ’ ın tüm dünyada her yıl 2,9 milyon insanın ölümüne yol açtığını ve 3’üncü ölüm nedeni haline geldiğini kaydeden Uzm. Dr. Usalan, korunmak için fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekti. Dr. Usalan, 20 yıl boyunca KOAH vakalarının incelenmesi sonucu elde edilen bilgilere göre, haftada 2 saat ve daha fazla yürüyüş yapanlarda, hem bu hastalığa yakalanma hem de ölme oranında yüzde 30-40 azalma olduğunu söyledi.

HASTANIN YAPMASI GEREKEN İLK İŞ SİGARAYI BIRAKMAK

KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebildiğini ve tedavi edilebildiğini kaydeden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan K. Usalan, hastanın yapması gereken ilk işin sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurması olduğunu söyledi. Dr. Usalan, “Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması önemli bir adımdır. Yeterli bir fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir” dedi.

EN YAYGIN GÖRÜLEN RİSK FAKTÖRÜ SİGARA DUMANI

KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörünün sigara dumanı olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Adnan K. Usalan, “Diğer tip tütün kullanımı (pipo, puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamış olmasına rağmen, sağlıkta eşitsizlik, özellikle biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt) kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir” diye konuştu.

Haftada 2 saat yürüyüş KOAH riskini azaltıyor

KOAH’IN BELİRTİLERİ

Uzm. Dr. Adnan K. Usalan, KOAH’ın belirtileri hakkında ise şunları söyledi: “KOAH’ta en sık görülen yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Sigara içen kişiler öksürük ve balgamı kanıksarlar ve bu nedenle doktora başvurmazlar. Nefes darlığı nedeniyle fizik aktivitede azalma ortaya çıkar. Eforda nefes darlığı çeken kişi, yol yürümek istemez, günlük işlerini azaltır, markete gitmeye çekinir ve zamanla evden çıkmamayı tercih eder hale gelir. Bu şekilde giderek artan fiziksel aktivite azalması, hastanın yaşam kalitesini bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur, sakatlık ve ölüme yol açar.”

İHA

KOAH HASTALIĞI HAKKINDA HER ŞEY

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle