Hafızayı güçlendirmek için öneriler

Güncelleme Tarihi:

Hafızayı güçlendirmek için öneriler
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 01, 2015 11:00

Hafızayı güçlendirmek için ne yapılmalı, nasıl beslenilmeli?

Haberin Devamı

Nöroloji Uzmanı Dr. Nilgün Polat, yapılan araştırmaları, doğru yöntemler kullanılarak beynin yavaşlamasının durdurulabileceğini veya azaltılabileceğini gösterdiğini belirterek, önerilerde bulundu.

Uzman Dr. Nilgün Polat, “Bunun için yapılabilecek şeyler bilimsel araştırmalarla belirlenmiş ve önerilmiştir. Tutarlı ancak karışık bir senaryosu olan, ana karakter bakımından zengin ve kurgusunu hemen çözemeyeceğiniz tarzda TV programları, zekanızı geliştiriyor” diye konuştu.

Su, oksijen ve besinleri beyne daha etkin şekilde taşır

Müzik dinlemenin hafızayı güçlendirdiği kadar matematik ve fen bilimlerine olan yeteneği de arttırdığını sözlerine ekleyen Uzman Dr. Polat, daha fazla etki için yabancı dilde müzik dinleme ve şarkıların sözlerini ezberlemenin denenebileceğini belirtti. Uzman Dr. Polat, “Tüm bunların yanı sıra su içmenin vücut için ne kadar faydalı olduğu ortada. Gün boyu su içmenin vücuda olan faydasının yanı sıra, vücudun sıvı dengesini ayarlayarak, oksijen ve besinleri beyne daha etkin şekilde taşıdığını gösteriyor” dedi.

Hafızayı güçlendirmek için öneriler

Yeni bir dil öğrenin

Her gün yeterli sürede uyumanın da beynin gün içerisinde yaşananları işleyerek hafızayı güçlendirdiğini ifade eden Uzman Dr. Polat, şunları söyledi:

“Uyku, nöronların daha etkin şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Zekanızı uykuyla güçlendirebilmek için; kendiniz için optimum uyku süresini bulmanız, sağlıklı bir uyku için spor yapmanız ve yatmadan önce kafein ve alkol alımını durdurmanız gerekiyor. Ayrıca herhangi bir yaşta yeni bir dil öğrenmek; beyni daha etkin kullanmaya ve zekanın artmasına yardımcı oluyor.”

Hafızayı güçlendirmek için B vitamini

B vitamininin hafızayı güçlendirdiğinin altını çizen Uzman Dr. Polat, “B vitamini eksikliğinin yetişkinlerde zihinsel faaliyetlerin düştüğünü gösteriyor. Muz, hindi, balık, fasulye, mercimek ve patates gibi B vitamini bakımından zengin besinleri diyetinize eklemenizde fayda var. E vitamini de, antioksidan olarak çalıştığı için beyin sağlığınızı korumanıza yardımcı oluyor. Ayrıca depresyon düşürücü ve Alzheimer’ı yavaşlatıcı etkisi olan E vitaminini, fındık, lifli yeşil bitkiler, kivi ve mangoda bulabilirsiniz” dedi.

 

Hafızayı güçlendirmek için öneriler
 

Kahvaltı odaklanmayı kolaylaştırıyor

Kahvaltının günün en sağlıklı öğünü olduğunu hatırlatan Dr. Polat şöyle devam etti:

“Kahvaltının, beyin için en etkili öğün olduğu yakın zamanda yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Her gün kahvaltı etmek, odaklanma becerisini, hafızayı, yaratıcılığı ve genel performansı arttırıyor. Ayrıca omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağının, beynin çalışmasına en etkili şekilde yardımcı olan yağ olduğunu gösteriyor. Bunların yanı sıra saf yeşil çay da zihnin açık kalmasını sağlıyor ve odaklanma becerisini arttırıyor.”

Yapay renklendirici ve tatlardan uzak durmak gerektiğinin altını çizen Dr. Polat, “New York’ta bir milyon öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yapay tatlandırıcı ve renkler içermeyen besinler tüketen öğrencilerin IQ ortalamalarının, diğerlerinin yüzde 14 kadar üstünde olduğunu göstermiş. Doğal besinler tüketmek sadece vücudunuz değil, beyniniz için de etkili” ifadelerini kullandı.

İHA

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!