GeriSağlık Güzel bir cilt ve sağlıklı saçların sırrı onda!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güzel bir cilt ve sağlıklı saçların sırrı onda!

Güzel bir cilt ve sağlıklı saçların sırrı onda!

Saç, cilt ve tırnak sağlığı için en faydalı gıdalar arasında yer alıyor.

Beslenme zincirinde hayati yer tutan kırmızı etin, vücudun günlük ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra, saç, cilt ve tırnak sağlığı açısından da son derece faydalı olduğu belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, yaptığı açıklamada, kırmızı etin içerdiği zengin besin ögeleriyle günlük besin döngüsünde önemli yer tuttuğunu söyledi.

Gürbüz; saç, cilt ve tırnak sağlığı için en faydalı gıdalar arasında yer alan kırmızı etin, A, D ve B12 vitaminlerini içerdiğini bildirdi.

Saç ve tırnağın sağlıklı büyümesinde önemli rol oynuyor

Haftada en az iki kez kırmızı et tüketilmesini önerdiklerini vurgulayan Gürbüz, şunları kaydetti:

"Kırmızı ette bulunan kaliteli protein, aynı zamanda saç tellerini ve tırnağı oluşturan keratinin de yapısında bulunuyor. Yani hücrelerin gelişimi için en önemli maddelerden biri olan protein, saç ve tırnağın sağlıklı büyümesinde de önemli rol oynuyor. Yeteri kadar kırmızı et tüketmeyen kişilerin saç ve tırnakları cansızlaşıyor. Cildi sağlıksız bir görünüm alıyor."

Gürbüz, kırmızı etin, demir ve çinko açısından da iyi bir besin kaynağı olduğunu, sağlıklı saç, tırnak ve cilt için kişilerin genel sağlığının da önemli olduğunu dile getirdi.

Saç tellerinin dayanıklı olmasında büyük önem taşıyor

Kırmızı ette bulunan demirin, saç tellerinin büyümesi, sağlıklı ve dayanıklı olabilmesinde büyük önem taşıdığını anlatan Gürbüz, "Demir eksikliği olan kişilerde, saç kökleri yeterince beslenmediği için dökülme yaşanabilir. Tırnaklarda kırılma görülebilir. Organizmada hücre enzim sisteminde yer alan, birçok enzimin ana bileşeni olan, vücudumuzun genel gelişimini düzene sokan, sperm üretimini kolaylaştıran çinko, aynı zamanda güzel saçların ve cildin sırlarından bir tanesi olarak gösteriliyor."

Gürbüz, çinko eksikliğinde saç büyümesinin yavaşladığını, hatta saçlarda dökülme belirtilerinin ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

A.A

PROTEİN AÇISINDAN ZENGİN BİR YEMEK OLAN SALÇALI BİFTEĞİN TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

False