GeriSağlık Güneşlenmek yerine bol bol yüzün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneşlenmek yerine bol bol yüzün

Güneşlenmek yerine bol bol yüzün

Uzmanlardan tatilcilere önemli uyarı!

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Güner Öğünç, "Bütün yıl verilen kilolar her şey dahil sistemli otellerdeki açık büfelerde bilinçsizce tüketim nedeniyle geri alınıyor" dedi. Öğünç, tatilcilere sabah aç karnına bol spor yapmalı ve yemeğe öyle geçmeli uyarısında bulundu.

Öğünç, yaptığı açıklamada, her şey dahil sistemiyle çalışan otellerde tatilcilerin istediği kadar yemek alma hakkına sahip olduğunu, bu durumun obezite açısından tehlike oluşturduğuna işaret etti. Normal kiloda bir insanın bir öğünde en fazla bin kalori alması gerektiğine dikkati çeken Öğünç, otellerdeki tabaklara 3 bin kalorilik yemekler konulabileceğini, bir tatilcinin en az 2 tabak yemek yediği hesaba alınırsa normalden 6 kat daha fazla kalori alındığını kaydetti.

Tatilcilerin bu duruma çözüm üretmesi için yemeğe öncelikle salatadan başlaması gerektiğini dile getiren Öğünç, büyük bir tabak içine bol miktarda salata alınması, önce bu salatanın tamamen tüketilmesi gerektiğini anlattı.

Salata sevmeyenlerin meyve yiyebileceğini belirten Öğünç, "Salatayı ya da şekeri daha az olan meyveleri ne kadar çok alırsak alalım kalorisi oldukça düşük olacak. Yüksek kaloriyi bir dahaki öğüne kadar yakma şansımız yok. Bütün yıl verilen kilolar her şey dahil sistemli otellerdeki açık büfelerde bilinçsizce tüketim nedeniyle geri alınıyor" diye konuştu.

Yemeklerin ardından egzersiz yapılmalı

Öğünç, tatilcilerin yemeklerin ardından oteldeki egzersiz ya da fiziksel aktivitelere katılması gerektiğini söyledi. Tatilcilerin sabah ya da daha erken saatlerde denize girmesi gerektiğini ifade eden Öğünç, "Tatilciler otelde güneşlenmek yerine bol bol yüzmeli. Sabah aç karna spor yapmalı ve yemeğe öyle geçmeli" diye konuştu.

Öğünç, 1 metre 60 santimetre boyundaki bir kişinin kilosunun 90'ı geçmesi halinde hastalıklı şeklinde algılandığını ifade ederek, bu boydaki bir kişinin 55 kilo olması gerektiğini vurguladı. Öğünç, kalorinin yakılmaması halinde vücutta yağ olarak biriktiğini, bu yağların da vücuttaki bütün organlar için sorun oluşturduğunu kaydetti.

2 defa çiğneyip yutmayın

Otellerde büyük bir yemek israfının da olduğunun altını çizen Öğünç, şöyle devam etti:

"Kişiler bol miktarda tabaklara yemekler dolduruyor. Bu yemeklerin çoğu atılıyor. Yenilen yemekler de doğru bir şekilde tüketilmiyor. Katı gıda en az 25 defa çiğnenmeli. Tatilciler yemeğe fazla zaman ayırmamak için yiyecekleri bir ya da iki defa çiğneyip yutuyor. Bu da kişide sindirim sorunu oluşturuyor. Vatandaşlar tatili sadece eğlence ya da dinlenme olarak algılamamalı."

AA

False