GeriSağlık Güneşe dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneşe dikkat!

Güneşe dikkat!

Güneş hangi deri hastalıklarını tetikliyor?

Güneşle birlikte bazı deri hastalıklarının alevlendiğini, bazılarının iste iyileşme gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Ekrem Aktaş, güneşin kendini göstermeye başladığı bugünlerde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında önemli bilgiler verdi.

Güneşli havanın sedef hastaları için iyi olduğunu belirten Prof. Dr. Ekrem Aktaş, "Bu hastalar yazın gelmesiyle güzel kumsallarda güneşlenirlerse bizim pua tedavisi değimiz şeyi yapmış olurlar. Biz bunu suni güneş ışınları ile hastalarımıza tedavi uyguluyoruz. Bu konuda insanlarımız çok şanslı. Ülkemizde yazın gelmesiyle insanlar güneşlenerek bunu doğal olarak yapabilirler. Kışın artan sivilceler yazın düzelir. Deriyi soyan güneş peeling tedavisini de doğal olarak yapıyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Aktaş, dikkat edilmesi gereken diğer bir konunun ise çok koyu benlerin ve mavi benlerin olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aktaş, "Bunları güneşten korumak gerekmektedir. Aşırı güneş, aşırı tahriş, hücreleri çıldırtıyor. Siyah benler bazen kansere dönebiliyor. Ben kanseri oluşmasına sebep oluyor" diye konuştu.

Ayak mantar hastalığının dünyada en çok İslam ülkelerinde görülür. Çünkü bazen namaza giderken çok çabuk abdest alıp yetişmek için ayaklarını kurulamadan çorap giyen insanlarda ayak mantarı hastalığı çok görülmektedir. Çok yıkananlarda mantar daha çok görülüyor. İnsanların ayaklarını yıkadıktan sonra iyice kurulaması lazım.

DHA

False