GeriSağlık Güneş patlamaları depresyona neden olabilir!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneş patlamaları depresyona neden olabilir!

Güneş patlamaları depresyona neden olabilir!

Patlamalar uçakları da etkileyebilir.

Güneşin 11 yılda bir yükselen manyetik aktivitesi bu yıl maksimum düzeye çıktı. Antalya TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Zeki Eker, güneş patlamalarının aşırı stres, öfke, sinir, uyku bozukluğu ve depresyona neden olabileceği uyarısında bulundu.

Güneş üzerinde sıcaklık derecesi azalan ve leke şeklinde görülen bölgelerde oluşan manyetik aktiviteler, bu yıl maksimum düzeye çıktı. 2013 yılında da devam edecek bu patlamalar sonucu kopan parçacıklar uzaya dağılmaya başladı. Dünyanın manyetik alanına giren bu parçacıkların yarattığı elektromanyetik etki ruhsal bozuklukların şiddetini artırabilir. Aşırı stres, uyku bozukluğu, öfke, sinir, depresyon gibi etkileri olabiliyor. Patlamalardan uyduların zarar görmesi halinde cep telefonu, radyo, televizyon, GPS gibi iletişim kanalları da etkilenecek. Patlamaların oluşturduğu radyasyon nedeniyle yüksek irtifada uçuş yapan uçakların da etkilenebileceği uyarısında bulundu.

Patlamalar lekeli alanlarda gerçekleşiyor

Güneş üzerindeki patlamalara neden olan lekeler ilk defa 1609 yılında Galileo Galilei’nin teleskopunda görüldü. Lekeli alanlar, güneşin parlak kısımlarına göre daha karanlık görünüyorlar ve onun için leke deniliyor. Lekeli görülen yerlerde güneşin manyetik alanları daha kuvvetli, onun için bu aktiviteye de güneşin manyetik aktivitesi deniliyor.

DHA

False