GeriSağlık Güneş lekeleri için armut en doğal çözüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneş lekeleri için armut en doğal çözüm

Güneş lekeleri için armut en doğal çözüm
Abone Olgoogle-news

Yalnızca birkaç dilimi ile güzelliğinizi gölgeleyen bu sorundan kurtulabilirsiniz!

Güzellik ve Cilt Bakımı Uzmanı Cemile Gülsüm Kayacı, armut ile güneş lekelerinden kurtulmanın mümkün olduğunu açıkladı. Armudun cilt lekelerini gidermede nasıl kullanılması gerektiğini anlatan Kayacı, yanlış güneş kremi kullanımına ve dikkat edilmesi gereken noktalara da değindi.

Yaz aylarının korkulu rüyası olan güneş lekeleri için en doğal çözümün "armut" olduğunu ifade eden Güzellik ve Cilt Bakım Uzmanı Cemile Gülsüm Kayacı, bu meyvedeki alfa arbutin maddesinin cilt lekelerinin yok edilmesinde çok etkili olduğunu söyledi.

Güzellik ve Cilt Bakım Uzmanı Cemile Gülsüm Kayacı, güneş lekeleri için armudu önerdi. Armutta alfa arbutin maddesinin bulunduğunu belirten Kayacı, “Arbutin aktif maddesi ayı üzümü (uva ursi), kış sümbülü, armut ve dut ağacı gibi bitkilerden elde edilen ve ciltte renk açıcı olarak kullanılan doğal bir aktif bitkidir. Cildi beyazlatmak ve ciltte oluşan renk değişikliğini ortadan kaldırmak için kullanılmasını önermekteyiz. Ciltteki fazla melanini inhibe ederek cildin renk ayrışmalarını kısa sürede (8-12 hafta) azaltır. Leke ya da hiperpigmentayon tedavisinde etkili aktiflerden biridir. Cilde uygulanmasından hemen sonra enzimlerle birleşerek fazla tyrosin oksidasyonunu engeller. UV ile oluşan pigmentasyonda da etkili olduğu klinik olarak ispatlanmıştır” diye konuştu.

Cilt lekelerinden kurtulmak için armudu nasıl kullanmalıyız?

Alfa arbutin maddesi ile leke açılmasının 8-12 hafta sürebileceğini kaydeden Cemile Gülsüm Kayacı, bunu kullanırken mutlaka gündüzleri güneş koruyucu kullanılması gerektiğini ifade etti. Kayacı, armudun cilt lekelerini gidermede nasıl kullanılacağını da anlattı:

“Armudu dilimler halinde yüzümüzde 10-15 dakika tutabiliriz. Püre yapıp maske ya da peeling gibi de uygulayabiliriz. Ben daha çok püre halinde yüze yedirilerek yapılan uygulamaları tavsiye ediyorum. Gece uyumadan önce yapılması daha etkili olur. Çünkü cilt gece 23.00 ile sabah 04.00 arası yenilendiğinden gece yapılan uygulamalar daha etkili olmaktadır. Düzenli uyku, sağlıklı beslenmek, bol su içmek, spor yapmaya dikkat edersek sağlıklı bir yaşam sağlıklı güzel bir yüze sahip olabiliriz. Bu noktada yaz ayları geldi su içmeyi asla ihmal etmeyelim su cildin en temel ihtiyaçlarındandır. Sadece yaz aylarında değil yaz kış yeteri kadar su içmemiz gerekir.”

Güneş kremi konusunda bu hatayı yapmayın

Güneş koruyucu kremlerle ilgili yapılan en temel hatanın bu kremlerin sadece yaz aylarında kullanılması olduğunu da anlatan Güzellik ve Cilt Bakım Uzmanı Cemile Gülsüm Kayacı, “Güneş koruyucuları yaz kış dört mevsim kullanmak gerekir. Güneşteki zararlı ışınlar yaz aylarında artsa da kış aylarında da bu ışınlar havada bulunmakta. Ayrıca güneş koruyucular cildi sadece zarar ışınlardan değil havadaki serbest radikallerden de korumaya yardımcı olur. Yaşanan pek çok cilt probleminin ana nedeni havadaki serbest radikaller. Yaşadığımız ortamda bulunan radyasyon, egzoz dumanları, sigara içilen ortamların havası ve daha pek çok etken cildimize zarar veriyor. Bu etkileri azaltmak içinde güneş koruyuculardan yararlanmalıyız. Ancak bu noktada şunu belirtmekte fayda var. Dermokozmetik ürünler alırken içeriklerine mutlaka dikkat edin. Kimyasal değil bitkisel içerikli ürünleri almaya özen gösterelim. Hani bir söz vardır, ‘kaş yapayım derken göz çıkarmak’ diye; sonuçta doğa bize sınırsız bir imkan sunmuşken doğal olan varken kimyasal ürünleri neden kullanalım ki? Unutmamak gerekir ki biyolojik yaş yoktur cilt yaşı vardır. Sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak için doğada sınırsız bir mağaza var. Üstelik bu ürünlerin hepsi elimizin altında olan ürünler” dedi.

İHA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle