GeriSağlık Günde 15 tane yiyerek zayıflayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Günde 15 tane yiyerek zayıflayın

Günde 15 tane yiyerek zayıflayın

Birçok faydasının yanı sıra kilo vermeye de yardımcı oluyor!

Amerikalı uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonucunda, bademin birçok faydasının yanı sıra hızlı kilo vermeye de yardımcı olduğu öğrenildi. Yapılan araştırmada günde 15 badem yiyen insanların bel çevresinin daha çabuk inceldiği gözlendi.

Amerikan City of Hope Medical'ın yaptığı araştırma ile bademin zayıflama üzerine etkisi bilimsel olarak da ortaya çıktı. Diyet yapan iki grup belirleyen araştırmacılar 10 hafta boyunca ilk gruba düşük kalorili diyet ve ara öğünde belli bir miktar badem verdi. Badem verilen grubun kilosunda yüzde 18'lik azalma görülürken, badem yemeyen diğer grubun kilosundaki düşüş yüzde 11 oldu. Ayrıca ilk grubun bel çevresinde görülen yüzde 14'lük azalma, diğer grupta yüzde 9'da kaldı.

Kanser ve birçok hastalıktan koruyor

Bu verilerin ardından bademin diyet reçetelerine eklediğini anlatan Beslenme Uzmanı Dr. Ayça Kaya şu bilgileri verdi: "Uzun yıllardır yağlı tohumlar dediğimiz bir grup yiyecek olan ceviz, badem, fındık, çekirdek, fıstık gibi yiyeceklerin içerdikleri kaliteli yağ asitleri sayesinde kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu olduklarını biliyorduk. Ancak bu yiyecekler yağlı oldukları kalori değerleri de yüksek olduğu için kilo aldırır endişesi ile hastalarımıza pek önermiyorduk. Şimdi ise belli bir sayıda da olsa verebiliyoruz." Bademde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler bulunuyor. Ayrıca içerdiği amigdalin maddesi kanserden koruyor. Bununla birlikte Ko enzim Q 10 ve Omega 3 seviyesi çok yüksek olduğu için tavsiye ediliyor. Bu enzim ve yağ asidi kalp damar hastalıklarından koruyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Bademi düzenli tüketmek kötü kolesterol olan LDL'yi yüzde 6 ila yüzde 15 oranında da düşürüyor. Dr. Ayça Kaya, bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması sayesinde tok tuttuğunu vurgulayarak, bademin avantajlarını hakkında şöyle dedi: "Lif oranı yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini artırıyor. Kolaylıkla her yere taşınıp tüketilebiliyor."

Dikkat etmeniz gerekenler:

 • Çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz olanını satın alın.
 • Mümkünse kabuklu ve kabuğu kolay kırılabilir olandan tercih edin.
 • Bir defada 15 taneden fazla yemeyin. İşyerinizde ve çantanızda 15'lik küçük paketler şeklinde de bulundurabilirsiniz.
 • Ara öğünlerde özellikle tercih edin. Az yağlı süt ve ayranla birlikte mükemmel bir ikili oluşturuyor.
 • Meyveleri bademle birlikte yediğinizde glisemik endeksi düşürmüş olursunuz bu da daha tok kalmanızı sağlar.
 • Yiyecek bir şey bulamadığınızda da 50 tane bademi bir öğün olarak da tüketebilirsiniz. 

False