GeriÇocuk Beslenmesi Günde 1 bardak saf meyve suyu zindelik sağlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Günde 1 bardak saf meyve suyu zindelik sağlıyor

Günde 1 bardak saf meyve suyu zindelik sağlıyor

Okul çağındaki çocuklar mutlaka tüketmeli!

Çocukların sağlıklı gelişimine destek olmaları için tüm ebeveynleri bilinçlendirmeyi hedefleyen Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (Meyed), her meyvenin ayrı birer şifa kaynağı olduğunu belirterek, meyve yemenin ve meyve suyu içmenin çocuklar için önemini anlattı.

Okula başlayan çocukların evdeki sağlıklı beslenmesini okulda da sürdürmesi gerekir. Özellikle tam gün okula devam eden çocukların tüm beslenme öğünleri sıkı takip edilmelidir. Ülkemizde 0-5 yaş grubu çocuklarda, okul çağı çocuk ve gençlerde en sık görülen sağlık sorunlarının başında vitamin yetersizlikleri gelir. Vitamin eksikliği ise gelişimi yavaşlatır. Özellikle sonbaharda ve kışın enfeksiyonlardan korunmada, vücut direncini artırmada vitaminden zengin besinler tüketilmesi gerekir.

Çocuklar sağlıklı beslenme konusunda eğitilmeli

Çocuklar bulundukları kalabalık ortamlarda virüs ve bakterilerin saldırısına maruz kalır. Bağışıklık sistemleri iyi çalıştığında mikroplara karşı daha dirençli olur, hastalıklara yakalanma risklerini azaltırlar. Yetersiz ve dengesiz beslenme, mevsim değişiklikleri gibi nedenler de bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına yol açar. O halde sağlıklı beslenmenin, vitamince zengin besinler tüketmenin önemi konusunda çocuklar eğitilmeli ve ileride sağlıklı bireyler olma yolunda ilk adımları atmalarına yardımcı olunmalıdır.

Sağlıklı bir ömür için meyve ve sebze tüketmek şart!

Okul çağındaki çocukların kahvaltı öğününe bir bardak % 100 meyve suyu ilave ederek güne iyi hazırlanmaları sağlanabileceği gibi okuldaki ara öğün beslenme saatlerinde de %100 meyve suları tercih edilebilir. Dünya Sağlık Örgütü “5 a day” (günde 5 öğün) kampanyası kapsamında sağlıklı bir yaşam için günde 5 öğün meyve ve sebze tüketilmesini önerir. 1 bardak yüzde 100 meyve suyu ise 1 porsiyon meyve gereksinimini karşılar. O halde doğanın insan için harika bir sağlık kaynağı olduğunu unutmadan çocukların günde bir bardak % 100 meyve suyu içmesini sağlayarak hem sağlıklarını koruyabilir, hem de zinde olmalarını sağlayabiliriz.

Her meyve birer şifa kaynağı

Kayısı: Göz sağlığı için iyi bir yardımcı, tembel bağırsakların vazgeçilmezi.

Nar: İdrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve bedeni güçlendiren bir tonik kadar etkili.

Vişne: Eklemlerle dost.

Portakal: En lezzetli C vitamini kaynaklarından birisi, kılcal damarlar için önemli bir kalp dostu.

Üzüm: Sindirim sorunlarına iyi gelen, virüs ve bakterilerle savaşan, kan temizleyici.

Şeftali: Soğuk algınlığına karşı güçlü doğal meyve desteği.

False