GeriSağlık Greyfurtun faydaları nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Greyfurtun faydaları nelerdir?

Greyfurtun faydaları nelerdir?
Abone Olgoogle-news

Bu mucizevi besinin faydaları saymakla bitmiyor.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR, DAMAR TIKANIKLIĞINI ÖNLER

Uzm. Dyt. Ceylan Akiş’in belirtiği gibi Greyfurt, pektin adı verilen bir çeşit suda çözünen posa içeriği sayesinde kan kolesterolünü düşürmekte ve damarlarda birikerek damar tıkanıklığı yapan plakları hastalıklarının tedavisinde de önemli bir yer tutması greyfurtu ağız sağlığı için de bir ilaç konumuna getirmektedir. Kanı temizleyerek kalp krizi riskini azaltmaktadır. Yapılan bir araştırma yüksek kolesterollü bireylerde greyfurttan elde edilen günlük 15 gr petininin total kolesterol yanında trigliserit değerlerini de düşürdüğü ve günde 2 orta boy greyfurtun bu etki için yeterli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak greyfurtun kolesterol düşürücü ilaçlar, antidepresanlar, antihistaminiklerle etkileşime girerek bu ilaçların emilimini azalttığı ve karaciğerde metabolize edilmelerini bloke ettiğini de bilmek gerekir.

KANSER ÖNLEYİCİDİR

Likopen adı verilen sebzelere kırmızı rengi veren bitkisel kimyasaldan çok zengin bir meyvedir. Likopen, dahil olduğu karotenoid (doğal renk veren madde) grubunda en fazla antioksidan etkiye sahip yani hücre hasarını en fazla azaltma özelliği olan bitkisel kimyasal olarak bilinmektedir. Pembe ve kırmızı greyfurtlar beyazlara göre yaklaşık 50 kat fazla karotenoid içermektedir. Yapılan araştırmalar greyfurtun içeriğinde bulunan likopenin yanında limonoid ve C vitaminin özellikle erkeklerde prostat kanserine karşı oluşumu, ilerlemesi ve metastas yapmasını önleyici etkilerinin yanında; ağız, deri, akciğer, göğüs, mide ve barsak kanserleri ile mücadelede çok etkili bir ajan olarak görev yaptığını ortaya çıkarmıştır.

Greyfurtun faydaları nelerdir

VÜCUDU TEMİZLER, DETOKS PROGRAMLARINI VAZGEÇİLMEZİDİR

Greyfurt ayrıca vücudu temizleyici etki gösterir bu özelliği de onu detoks programlarının vazgeçilmez bir parçası haline getirmektedir. Tüm bu faydalı etkilerinin yanında içeriğinin çoğunun su olması, düşük glisemik indeksi, posalı yapısı nedeniyle tok tutucu etkileri greyfurtun yaza hazırlık için uygulanan zayıflama diyetlerinde de yer almasını sağlamıştır. Ancak greyfurtun bu etkilerinin özellikle meyve olarak tüketilmesinde hatta kabuğunun içindeki pektinden zengin beyaz kısmın da tüketilmesiyle ortaya çıkacağı unutulmamalıdır. Greyfurtun sağlık üzerindeki tüm bu mucizevi etkileri için günde 2 tane tüketilmesi yeterli olacaktır.

ÇOK GÜÇLÜ ANTİOKSİDANDIR

C vitamini içeriği sayesinde greyfurt özellikle soğuk algınlığı ve gribin önlenmesinde etkili bir ajan olarak rol oynamaktadır. Ancak C vitaminini asıl önemli rolü vücutta serbest radikal oksidasyonunu önleyerek veya azaltarak özellikle astım, osteoartrit ve römotoid artrit gibi hastalıkların oluşumunu engellemesidir.

Greyfurt’u yüzyılın en mucizevi meyvelerinden biri olarak tanımlayan İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya, greyfurtun faydalarını şu şekilde sıralıyor.

Greyfurtun faydaları nelerdir

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR, KİLO VERDİRİR

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye de etkisi olan greyfurt, insülin direncini kırıyor; öğünlerden önce yenilecek yarım greyfurt iştah kontrolüne yardımcı olyor. Scripps Klinik uzmanlarından Dr. Ken Fujioka’nın 100 kadın ve erkek üzerinde yürüttüğü 12 haftalık bir pilot greyfurt zayıflama araştırmasında, günde üç kere olmak üzere her öğünde yarım greyfurt tüketen bireylerin, normal yeme alışkanlıklarını değiştirmeksizin çalışma sonunda ortalama 3 ila 4 kilo arasında kilo kaybettikleri kaydedildi.

Greyfurtun faydaları nelerdir

SİVİLCELERİN DÜŞMANIDIR

Antioksidan özelliği de olan greyfurt, cildin kolajen sentezini artırması ve yapısını kuvvetlendirmesi nedeniyle akne tedavisinin etkili silahlarından biri. Greyfurt, içeriğindeki C vitamini nedeniyle, akne oluşumunu azaltması ve mevcut aknelerin gerilemesi gibi etkilerinin yanında izlerin gerilemesi konusunda da faydalı. Cilt tarafından emildiğinde, 72 saat kadar uzun bir süre ciltte kalabilen greyfurtun en önemli avantajı etkinliğinin uzun sürmesidir.

DİŞ ETİ KANAMALARINI ÖNLER

Greyfurt içerdiği C vitamini ile diş eti kanamaları olan kişilerde, bu şikayeti ciddi oranda azaltır. Yara iyileşmesini hızlandırır. Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle içerdiği yüksek lif kabızlığa karşı en iyi ilaçlardan biridir. Sindirim sistemi işleyişini düzenler ve dengeler. Sigara bağımlısı olanlarda nikotin ihtiyacını azaltır ve nikotinin vücuttan atılmasını sağlayarak detoks etkisi gösterir.

1 KAŞIK GREYFURT BEBEĞİ NASIL TEPETAKLAK EDER?

False