GeriSağlık Görünmeyen diş telleri özgürleştiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görünmeyen diş telleri özgürleştiriyor

Görünmeyen diş telleri özgürleştiriyor

Kate Middleton’ın da başvurduğu bu yöntem, 2014 yılının en moda diş estetiği.

Diş sağlığı ve estetiği konusundaki uygulamalar gün geçtikçe gelişiyor. Artık hastalar tedaviye değil, tedaviler hastaya ayak uyduruyor. Yeni yılda özgürce gülümsemek isteyenlerin listesinde ise “görünmeyen diş telleri” yer alıyor.Ortodontist Cem Caniklioğlu, bu yöntem hakkında önemli bilgiler verdi.

Görünmeyen diş telleri nedir?

Lingual Ortodonti tedavisi olarak bilinen görünmeyen diş telleri, tel ve braketlerin dişin arka yüzeyine takılması işlemidir. Kişiye özel olarak laboratuvar ortamında üretilen bu tellerin karşıdan bakıldığında görünmesi imkansızdır.

Tedavi sürecinde herhangi bir rahatsızlık hissediliyor mu?

Hastaya göre değişkenlik gösteren uyum süreci, ortalama 2-4 hafta arasında sürmektedir. Bu süreç içinde çok büyük rahatsızlıklar olmamakla birlikte, uyum sağlanana kadar yanaklar ve dilde hafif rahatsızlık hissi görünebilmektedir.

Görünmeyen diş tellerinin avantajları nelerdir?

Öncelikle, diş tellerinden veya düzensiz görünen dişlerinden dolayı estetik kaygı taşıyan kişiler için son derece pratik ve etkili bir yöntemdir. Bilinen en alternatif tedavi yöntemlerinden olan dışardan takılan şeffaf diş tellerine nazaran estetik açıdan daha rahat bir tedavidir. Şeffaf diş telleri bir müddet sonra sararmaya başlayıp estetik kaygıları yeniden doğururken, görünmeyen diş telleri tedavi bitimine kadar estetik kaygıyı minimum düzeyde tutmaktadır.

False