GeriSağlık Göbek yağlandıran hormonlar!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göbek yağlandıran hormonlar!

Göbek yağlandıran hormonlar!
Abone Olgoogle-news

Diyet öncesi gerekli hormon seviyeleri mutlaka ölçülmeli.

Vücudumuzdaki yağ oranın artmasına “obezite” adı verilir. Erkeklerde vücut yağ oranın %20, kadınlarda %30’u geçmesi durumu artık vücutta değişimlerin başladığının göstergesidir. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Fevzi Balkan, göbek bölgesi yağlanması ile hormonlar arasındaki ilişkiyi tüm detayları ile anlattı.

Yağlanma başlangıçta göbek bölgesinde başlar, göbeğimiz yağlandıkça bazı hormonların salgısı değişir. Salgıların artması göbek yağlanmasını artırır, bu kısır döngü artarak devam eder. İç organ yağlanmamızdan en çok etkilenen organların başında karaciğer gelir.

GÖBEK YAĞLANDIRAN HORMONLARIN BAŞINDA “İNSÜLİN” GELİYOR

Göbek yağlandıran hormonların başında insülin hormonu gelmektedir. İnsülin hormonu fazla salgıladığımızda şekerimizi düşürerek daha fazla acıkmamızı sağlar fazla yediğimizde de göbek yağlanmamız artar. Bir diğer göbek yağlanmasını artıran hormon tiroid bezimizin az çalışmasıdır.

Vücudumuzda strese yanıt olarak artan, böbreküstü bezinden salgılan kortizol hormonu, insülin direncini ve kanda şeker düzeyini artırmaktadır. Cushing sendromu adını verdiğimiz kortizol hormonunun aşırı salgılandığı durumlarda göbek yağlanması, karaciğer yağlanması, yüzde ve sırt bölgesinde yağlanma olabilmektedir. Stres durumunda kilo alımının en büyük sebebi kortizol hormonun salgısının artmasıdır.

DİYET ÖNCESİ GEREKLİ HORMON SEVİYELERİ ÖLÇÜLMELİ

Artan yağ dokusu hormon salgılayan bir bez gibi davranarak vücutta metabolik bozuklukları artırabilir. Yağ dokusundan salgılanan başlıca hormonlara “adipokin” adı verilmektedir. Adipokinler; leptin, adiponektin, rezistin, tümör nekroz faktör-alfa, interlökin-6, visfatin, apelin, adipsin, asilasyon uyarıcı protein, plazminojen aktivatör inhibitör-1, omentin, obestatin gibi hormonları kapsamaktadır. Özellikle göbek bölgesindeki yağlanma bu hormon seviyelerinde değişimlere sebep olabilmektedir. Özellikle Rezistin, visfatin, omentin, obestatin, apelin gibi hormonlar insülin direncini de daha da arttırırlar.

Sağlıklı zayıflamak ve göbek yağlarımızdan kurtulmak için hormonların etkisi göz ardı edilmemelidir. Sağlıklı beslenme programı öncesi gerekli hormonlarımızın seviyesi ölçülmelidir.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Fevzi Balkan

False