GeriÇocuk Sağlığı Gıdalar Egzamayı Tetikler mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gıdalar Egzamayı Tetikler mi?

Gıdalar Egzamayı Tetikler mi?

Çocuğunuzun yaşam kalitesini dengelemek sizin elinizde!

Çocukluk çağı egzaması, çocukların neredeyse %1-3’ünde görülüyor. Çocuklukta bu hastalığın en önemli görülme nedeni ise anne veya baba da alerjik bir hastalığın (astım, allerjik deri hastalıkları, allerjik burun akıntısı gibi) var olması olarak karşımıza çıkıyor. Bu konu hakkında Dermatolog Ayfer Aydın “Huzursuzlukla birlikte hastalığın şiddeti artar, böylece bir kısır döngü halinde hastalık şiddetlenir” dedi ve ayrıntılı bilgiler verdi.

Deri bulguları başlangıçta kendisini sulantılı kızarık kaşıntılı alanlar şeklinde gösterirken; ilerleyen dönemlerde kuru, kalın, kabuklu çok kaşıntılı alanlara bırakır. Sıklıkla kolların ve bacakların iç kıvrım yerleri, ense yüz tutulmakla beraber diğer vücut bölgelerinde de döküntüler görülebilir. Kaşıntı sebebiyle çocuklar huzursuzdur, uyku düzenleri bozulur, yastığa kafasını sürerek veya vücutta, yüzde yer yer kaşıntılı kanama izleri ile bu durum ifade bulur.

Gıdaların Hastalığa Etkisi Var mı?

Çocukluk çağı egzaması (Atopik dermatit) olan çocukların gıda intoleransı da yüksektir. Ancak egzaması olan bir çocukta gıda alerjisi hiç görülmeyedebilir. Herhangi bir besinin hastalığı tetiklediği tespit edildiğinde o besinin çocuğa verilmemesi çözüm olacaktır.

Tedavide İzlenmesi Gereken Yol

• Çok kaşıntılı olan ve çocuğun yaşam kalitesini, uykularını, neşesini kaçıran bu durumda tedavinin en önemli kısmı; tetikleyici faktörlerden uzak durmak ve önleyici tedbirler almaktır.

• Hastalığı tetiklediği bilinen yünlü, sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler kullanılmalı, çocuğun çamaşırları yıkanırken deterjan yerine sabun tercih edilmelidir.

• Derinin nemlendirilmesi tedavinin en önemli parçasıdır. Deri kuruluğu, kaşıntıyı ve hastalığı şiddetlendirdiği için bol nemlendirmek esastır.

• Hastalığın şiddetli dönemlerinde yeni topikal tedavi seçenekleri, çok şiddetli ve tedaviye dirençli vakalarda sistemik tedaviler ve UV tedavi seçenekleri arasındadır. 

False