GeriKişisel Bakım Genital organ temizliği nasıl yapılmalıdır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genital organ temizliği nasıl yapılmalıdır?

Genital organ temizliği nasıl yapılmalıdır?

Genital organ temizliği sık sık suyla yıkamakla olmaz!

Kadınlar için en hassas ve en önemli temizlik konusu genital organ temizliğidir. Genital organ temizliği okullarda eğitimi verilen yaygın bir konu olmadığı için genellikle kulaktan dolma bilgilerle yapılır. Genital enfeksiyonlarla çok sık karşılaşılmasının sebebi budur. Günlük yaşamdan cinsel hayata kadar pek çok konuda olumsuz etki yaratabilecek genital organ temizliği mutlaka bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Genital organ temizliği nasıl yapılmalıdır

Vücuttan dışarı atılımı olan her organın kendini temizleme mekanizması olduğu gibi vajinanın da kendine özgü temizleme mekanizmasının olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı- Cinsel Terapist Op. Dr. Gökçen Erdoğan “Vajina içinde sürekli olarak bulunan salgı, içerisinde bakterileri öldürmeye yönelik lökositleri ve bazı iyi huylu bakterileri içerir. Bu sayede vajina hiçbir şey yapılmasa da temiz kalacak bir ortamdır. Temizlemeye yönelik uygunsuz bir şeyler yapılırsa bu durum vajinanın aleyhine işleyebilir. Vajinanın içi, eğer bir enfeksiyon söz konusu değilse temizlenmesi gereken bir organ değildir” dedi.

[fotogaleri=1008]

GENİTAL ORGAN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

 • Vajinanızı sabunla yıkamayın! Vajinayı sabunla yıkamak bu bölgedeki savunma elemanlarının yok olmasına sebep olur.
 • Genital organ temizliği için üretilmiş kozmetik ürünlerin mutlaka içeriğine bakın! Kimyasal içeren kozmetik ürünleriyle temizlenen vajinada kısa sürede “vajinit” denilen enfeksiyon oluşur. Vajinit kolay geçmeyen ciddi bir enfeksiyondur.
 • Genital organın temiz olup olmadığını anlamak zordur. Eğer cinsel yaşamınız varsa gelen sıvının miktarında artış olması veya kokusunun değişmesi genital bölgenizin temizliğe ihtiyacının olduğunu gösterir.
 • Genital bölgede ağrı ve kaşıntı özellikle adet dönemi sonrasında ortaya çıkar. Bunun sebebi pet kullanımı sonucu genital gölgenin havasız kalmasıdır. Bu durumu önlemek için adet sırasında sık sık pet değiştirin ve pet değiştirirken genital bölgenizi suyla yıkayıp kurutun.
 • Genital bölgede ki tüy sorunu için kullanılan ağda, jilet gibi yöntemler apseye ve kıl kökü iltihaplanmasına sebep olabilir. Genital bölgenizde görüntü bozukluğuna sebep olabilecek bu problemleri önlemek için mutlaka kullandığınız ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenin.
 • Genital bölgenizi duştan sonra mutlaka kurulayın ve pamuklu iç çamaşırı tercih edin.

GENİTAL ESTETİK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY İÇİN TIKLAYIN!

False