GeriSağlık Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı?

Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı?
Abone Olgoogle-news

Genital bölge temizliğine başlamak için belirli bir yaş yoktur. Çünkü her kişinin hormonal ve cilt yapısı farklı olduğundan kıl yoğunluğu yaşa göre fark edebilir. Genital bölge temizliğine rahatsız etmeye başladığında başlanabilir. Kaşıntı ve sivilcelenme olması gibi tıbbı durumlarda erken yaşta temizlik işlemine başlanabilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Sertaç Sever, genital bölge temizliğinde kullanılan yöntemleri anlatıyor.


GENİTAL BÖLGE TEMİZLİĞİNDE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIYOR

Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı

Jilet, ağda, tüy dökücü kremler, depilatör cihazlar ve lazer epilasyon yöntemleri mevcut olup hepsinin kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.


JİLET VE AĞDA CİLDİ TAHRİŞ EDEBİLİR

Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı

Jilet ve ağda hassas ciltlerde kızarıklık ve kıl dönmesi yapabilir. Tüy dökücü kremler ise ince ve hassas ciltlerde tahriş edici olabilmektedir.


EN SAĞLIKLI YÖNTEM HANGİSİ?

Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı

Lazer epilasyon doktor kontrolünde ve güvenilir cihazlarla uygulandığında sadece kıl köklerini etkileyen ve cilde dokunmayan bir sistemdir ve bu nedenle en sağlıklı ve hijyenik yöntemdir. Hatta şu anda kıl dönmesinin kalıcı tedavisini sağlayan tek sistemdir.


KAÇ YAŞINDAN ÖNCE EPİLASYON YAPTIRMAK SAKINCALIDIR?

Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı

Epilasyon, sanılanın aksine belirli bir yaştan önce yapılırsa bir sağlık problemine neden olmaz. Bazen epilasyonun başlamasıyla ince ayva tüyleri tetiklenebilir ve tüyler kalınlaşabilir. Fakat tüylenme çok rahatsızlık verici ise her yaşta epilasyona başlanabilir. Erken yaşta epilasyona başlanır ve lazer epilasyon gibi kalıcı tüyleri azaltma etkisi olan bir işlem uygulanırsa örneğin ergenlik sonrası tüylerde tekrarlama olabilir.


JİLETLE GENİTAL BÖLGE TEMİZLİĞİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı

 • Jiletle bu bölgenin temizliği öncesi bölge mutlaka sabun veya daha ideal olarak bu bölgeye ve PH'ına uygun bir temizleyici ile yıkanmalıdır.
 • Tüylerin çıkış yönüne doğru temizlik uygulanmalı ters almadan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 • Ben gibi yapılar kesilip kanatılmamalıdır eğer bu tür yapılarda artma varsa mutlaka siğil ihtimali nedeniyle bir dermatoloğa başvurulmalıdır.
 • Jiletleme sonrası oluşacak iltihap ve sivilcelenmeler bir kıl dönmesi sürecinin başlangıcı olabileceğinden mutlaka dermatoloji hekimine başvurmadan süreç devam ettirilmemelidir.
 • İşlemden sonra bölge tekrar uygun temizleyici ile yıkanmalı ve birkaç gün sonrasına kadar sıkı, dar giysiler, sentetik çamaşır gibi tahriş edici faktörlerden kaçınılmalıdır. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle