GeriEtkinlikler Gençlerin Kore dizilerine ilgisinin nedeni ne?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gençlerin Kore dizilerine ilgisinin nedeni ne?

Gençlerin Kore dizilerine ilgisinin nedeni ne?
Abone Olgoogle-news

Kore fanı olan gençlerin çoğu bayanlardan oluşuyor.

Türkiye’deki diziler artık sayılamayacak kadar çok ama özellikle gençlerin müptelası olduğu diziler, sınırlarımız çok dışındaki bir ülkede, Güney Kore’de çekiliyor. Tamamen kendi kültürü çerçevesinde yapılan ve başka bir ülkeden devşirilmeyen bu dizilere ilgi, sadece seyirle sınırlı değil. Korea-fans, Asya Drama ve Koreanturk gibi internet sitelerindeki paylaşımlarla süreklilik arz ediyor. Dizilerin de ağırlıklı olarak internetten takip edildiğinin altınız çizmekte fayda var. Peki bu yoğun ilginin nedenleri neler?

Tam bize göre

Sabah Gazetesi TV Yazarı Yüksel Aytuğ’a Güney Kore dizilerine olan ilgiyi nasıl yorumladığını soruyoruz. “Öncelikle Kore ile Türk insanının aile yapıları ve insan ilişkileri birbirine benzer özellikler arz ediyor. Ayrıca iki ülkenin tarihlerinden gelen ebedi dostluk ve karşılıklı iyi ilişkiler, bu dizilere sempati beslememize sebep oluyor.

Tarihi dizilerde görkemli mekanlar ve şatafatlı kostümler Türk izleyicisinin ilgisini diziye odaklayan unsurlar. Güldürü dizileri ise bizim Yeşilçam ekolüne benzer özellikler taşıyor. Tıpkı Hababam Sınıfı'nda olduğu gibi önce katıla katıla güldürüyor, sonra hüngür hüngür ağlatıyor. Kore dizilerinin bir başka özelliği ise kısa sürmesi... Diziler 13-16 bölüm sonunda nihayete eriyor. Bizimkiler gibi lastik gibi uzatılmıyorlar. Ayrıca bir diziyi izlemeye ortasından başlayabiliyorsunuz. Çünkü sinema dilleri, anlatımları çok sade. Diyalogları ve entrikaları öyle usandıracak kadar uzatmıyorlar ve genellikle hepsinin sonu mutlu bitiyor. Reklamsız ve hemen sonuca ulaşan kısa dizi izleme 'ayrıcalğı' gençleri her geçen gün biraz daha cezbediyor.”

İzleyicilerin çoğu bayan

Dizi takipçileri aynı zamanda ilgili internet sitelerine de yoğun ilgi gösteriyor. Korea-Fans portal yöneticisi Hilmi Kesenek, hem Korea-Fans hem de yan sitelerindeki kullanıcıların %90’dan fazlasının bayan ve 15-24 yaş arasındaki gençler olduğunu söylüyor. Yaptıkları geniş katılımlı anketler, forum ve Facebook istatistikleri, birçok şehirde yaptıkları buluşma toplantıları, Kore film günleri ve K-Pop günleri gibi etkinliklerden edindikleri gözlemleri ise sorularımız doğrultusunda bizimle paylaşıyor.

Kullanıcıların genel özelliklerini sorsak neler sıralarsınız?

Kullanıcıların Kore fanlığı dışında genel bir ortak özelliği yok (genç olmaları dışında). Ancak bu fanlığın bir artısı var, o da farklı görüşlere mensup, hayatı farklı yorumlayan insanların ortak beğeni noktası olması. Gençler, ortak beğenilerinden yola çıkarak aralarında kalıcı arkadaşlıklar, dostluklar kuruyorlar. Ayrıca aileler yönünden düşünürsek Korea-Fans'a güveniyorlar. Normal şartlarda sosyal ortamlara girmek için ailesinden izin alamayan bir genç, ailesi tarafından Korea-Fans toplantılarına gönderilebiliyor. Hatta başka şehirlerdeki etkinliklere bile gidebiliyor. Geçtiğimiz Aralık ayında bir Kore firması, 6 Korea-Fans'lıyı 1 hafta Kore'de misafir etti.

Genellikle neler konuşuluyor forumlarda? Neden Güney Kore dizilerine bu kadar ilgi gösteriyorlar?

Aktif Kore fanlarının çoğu, diziler ve K-Pop sayesinde Kore'yle ilgilenmeye başlıyor. Bu ilgi hayran oldukları oyuncu, K-Pop grubu veya şarkıcısı, Korece, Kore modası, Kore mutfağı, geleneksel Kore mimarisi, geleneksel Kore sanatı gibi alanlara doğru ilerliyor.

Uzakdoğu’ya, özellikle Güney Kore'ye olan ilgiye kültürlerimizdeki benzerlikler bulunması, ortak tarihe sahip olmamız Kore dizilerinin benimsenmesinin başlıca nedenleri. Kore'nin genel özelliği hem modern ve teknolojiyi üst seviyede yaşayan bir ülke olması hem de geleneklerine bağlı, saygılı bir toplum olması. Dizilerde bu durumlar vurgulandığı için ülkemizde rağbet görüyor bence. Tarihi dizilerde, düşman karakterlerin bile birbirlerini saygıyla selamlaması oldukça etkileyici. Yakışıklı oyuncular sayesinde (genç kızların oppaları ) gençlik dizileri daha çok tutuluyor.

Kore'de Türkiye'den daha fazla dizi çıkıyor. Genellikle 16-24 bölümde biten diziler haftada 2 bölüm olarak yayınlanıyor. Tarihi dizileri neredeyse tam olarak tarafsız ve tarihi belgelere dayanılarak çekiliyor. Bölüm sayıları ne karda az da olsa dizilerde gerçeklik ve detay çok fazla.

En çok beğenilen diziler ve oyuncular hangileri?

Son dönemde adı üst sıralarda olan diziler Princess' Man (tarihi), Sungkyungkwan Scandal (tarihi), City Hunter (gençlik-aksiyon), My Girlfriend is a Gumiho (gençlik-fantastik-komedi), You're Beautiful (gençlik-romantik-komedi), Dream High (gençlik), 49 Days (dram. Oyuncular ise Park Si-hoo, Lee Min-ho, Jang Geun Seok, Kim Hyun Joong, Park Shin Hye, Shin Min Ah, Song Il Gook, Jung Il Woo başta geliyor.

Türkiye’de çok sayıda dizi var birçoğu entrika, töre, şiddet gibi öğeler içeriyor. Gençler bu dizilerden kaçıyor olabilirler mi?

Her ülkenin kendine has sorunları ve gelenekleri var. Şiddet ise her yerde mevcut. Kore dizileriyle Türk dizilerini ayıran özellik, onlar hikayenin detayına giriyor, biraz entrika serpiştiriyor ve az bölümde tadı damağınızda kalan bir dizi izlemiş oluyorsunuz. Türk dizileri ise tam tersi, bölüm sayıları hatta sezon sayılarını bile unutuyoruz.

Aslında bu bir kaçış değil. Bilgisayar çağındayız, gençler artık küçük ekranı (TV) değil bilgisayar ekranını tercih ediyor. Sunulan imkanlar doğrultusunda internetle birlikte meraklı gençlik yeni arayışlar içerisine giriyor.

Ayrıca Koreliler gelenek olarak edep ve adaba, saygıya çok önem verirler. Ahlak değerleri oldukça yüksek. Dizilerinde de aynı şekilde, bunu muhafaza ediyorlar. O nedenle hiçbir kötü etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Hazırlayan: Hanife Yaşar

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle