Genç, diri, ideal büyüklükte göğüsler

Güncelleme Tarihi:

Genç, diri, ideal büyüklükte göğüsler
Oluşturulma Tarihi: Nisan 17, 2015 10:05

Hangi durumlarda meme estetiğinin yapılması uygundur?

Haberin Devamı

Kadın memesi emzirme fonksiyonunun yanı sıra kadın dişiliğinin ve cinselliğin olmazsa olmazlarındandır. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ümit Borataç, genç, diri ve ideal büyüklükte memelere sahip olmanın yollarını anlattı.

  • Gelişme çağında büyüme ve gelişmenin tamamlamadığı,
  • Bazen hiç ama hiç gelişmediği ve bir erkek göğsü gibi düz olduğu,
  • Çok ufak, dişiliği yeterince ifade edemediği,
  • Doğum sonrası ve emzirme sonrası meme dokusu hacim olarak küçüldüğü hatta hastanın ifadesine göre içinin tamamen boşaldığı sarkık bir deri torbası gibi olduğu,
  • Yeterince büyük, dişiliğini ortaya koyan boyutta olduğu halde kadın ve partneri daha büyük meme istediği,
  • İki meme arasında belirgin bir büyüklük farkı olduğu zamanlarda meme büyütme ameliyatları yapılabilir.

Sebep ne olursa olsun ya gelişme geriliği ya da küçülme vs. kadın silikon ameliyatı ile kendini daha mutlu, daha büyük meme ile daha dişi hissedecekse bu ameliyat yapılabilir. Doktorla ilk görüşmede sorunlarınız, sıkıntılarınız, beklentileriniz, istekleriniz değerlendirilir. Sağlık problemleriniz ya da ameliyata engel bir durum varsa gözden geçirilir.

Doktorunuzun size uygun gördüğü ameliyat tek başına büyütme ameliyatı olabileceği gibi fazla deri ve sarkık bir meme varsa mastopeksi yani meme dikleştirme de ameliyata eklenebilir.

Protez hakkında yeterli bilgi ameliyat tekniği ve muhtemel ameliyat sonrası komplikasyonlarla ilgili bilgi aldıktan sonra hastaya kilosu, boyu, göğüs çapı vs değerlendirilerek en uygun olabilecek meme ölçüsü, hangi silikonun kullanılacağı, hangi teknikle hangi bölgeye, kas üstü kas altı vs anlatılır.Ameliyat öncesi sigara ve kullanılan ilaçlar değerlendirilir ve kesilir.

Ameliyata hangi insizyonla yani kesik yeri meme altı mı, meme başı mı ya da koltuk altı mı planlanıp öyle girilir. Genellikle narkoz altında genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır.

Ameliyat 1-2 saat sürer. Hasta genellikle bir gece hastanede misafir edilir. Ameliyat sonrası hafif bir bandajla pansuman yapılır ve mümkünse cerrahi estetik bir sütyen ile 15 gün, en çok iki ay destekli sütyen kullanması önerilir. Hasta ağır fiziksel aktivite gerektiren bir işte çalışmıyorsa 3-4 gün sonra işine geri dönebilir.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ümit Borataç

Genç, diri, ideal büyüklükte göğüsler

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!