GeriSağlık Genç babalar dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genç babalar dikkat!

Genç babalar dikkat!
Abone Olgoogle-news

Genç babalar üzerinde yapılan araştırma sonucunda bakın ortaya ne çıktı?

ABD’de yapılan araştırma, 20’li yaşların ortasında baba olan kişilerde doğumdan sonraki 5 yılda depresyon riskinin %68’den fazla olduğunu gösterdi. Araştırmaya imza atan Craig Garfield, ilk 5 yılın ebeveyn ve çocuk arasındaki bağlılık açısından önemli olduğunu vurgulayarak, geçiş süreci için babaların da yardım alması gerektiğini belitti.

Northwestern Üniversitesi'nden bilim adamlarının bu araştırmasına ortalama 25 yaşındaki 10 binden fazla erkek katıldı. Araştırmada, doğumdan sonraki ilk 5 yıl genç babalarda depresyon riskinin yüzde 68 arttığı belirlendi.

Araştırmaya imza atanlardan Craig Garfield, özellikle ebeveyn ve çocuk arasındaki bağlılık için önemli olan ilk 5 yıldaki depresyonun çocukları olumsuz etkilediğini, bu nedenle geçiş sürecini atlatmaları için anneler kadar babalara da yardım edilmesi gerektiğini belirtti.

"Eski hayatını" özleyen depresyondaki babaların stresli olduğunu, çocuklarına daha az kitap okuduğunu ve ihmalkar davrandığını belirten bilim adamları bu durumun çocuklarda dil, okuma ve davranış sorunlarına yol açabileceği uyarısına bulundu.

Kadınların yüzde 10'unun, erkeklerin ise yüzde 4-5'inin doğum sonrası depresyona yakalandığı tahmin ediliyor.

Araştırmanın sonuçları "Paediatrics" dergisinde yayımlandı.

AA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle