GeriSağlık Genç anne olmak ya da olmamak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genç anne olmak ya da olmamak?

Genç anne olmak ya da olmamak?

Erken yaşlarda anne olmanın birtakım avantajları olduğu gibi dezavantajları da var.


Anne olmak her kadın için mucizevi bir durumdur. Anne olmak demek kendinizden daha fazla düşündüğünüz ve bir ömür düşüneceğiniz bir varlığın sizin içinizde yavaş yavaş oluşması demektir. Günümüzde kadınların eğitim seviyesinin yükselmesi ve akabinde kariyer yaşantısı anne olma yaşının da yükselmesine sebep oldu. Türkiye’de ortalama bir kadının evlilik yaşı 25-27 aralığındadır. Doğal olarak anne olma yaşı da 30’ları bulmuştur. İdeal anne olma yaşının ise 25-30 yaş aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Genç anne olmak ya da olmamak

ANNE BABA OLMAYA HAZIRLIK

Evlilik sonrasında bazı kadınlar bebek sahibi olmak için bir hazırlık sürecinden geçer. Evliliğe adaptasyon ve çiftlerin ilişkilerinin oturması için belli bir zamana ihtiyaçları vardır. Kadınlar hem kendilerini hem de eşlerini anne baba olma süreci için hazırlar. Çok erken yaşlarda (18-20’li yaşlar) bebek sahibi olunduğunda, genellikle anne ve babanın bu hazır olma sürecine girmediklerini gözlemleriz. Bebek dünyaya geldikten sonra anne ve babalık rolleri belirlenmeye ve öğrenilmeye başlanır.


ERKEN YAŞTA ANNE OLMANIN AVANTAJLARI

Genç anne olmak ya da olmamak

Erken yaşlarda anne olmanın birtakım avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Erken yaşta anne olmanın avantajlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sağlık açısından kadının yumurtaları daha sağlıklıdır ve genç yaştaki annelere göre düşük yapma riskleri oldukça azdır.
 • Erken yaşta anne olan kadınlar çocuklarıyla yaşam içinde daha uzun vakit geçirebilirler.
 • İleriye yönelik kaygıları geç yaşta anne olan kadınlara göre daha azdır.
 • Geç yaşta anne olan kadınlar çocuklarının geleceğini göremeyecekleri, onlara yetemedikleri ya da onlarla daha az zaman geçirebilecekleri yönünde yoğun kaygı yaşayabilirler.
 • Yaşla birlikte birtakım sağlık sorunları da meydana gelir. Çabuk yorulma, uykusuzluğa toleranssızlık, çocuğun enerjisine ve hareketliliğine yetişememe gibi sorunlar geç yaşta anne olanlarda daha sık görülür.
 • Dolayısıyla erken yaşta anne olan kadınlar daha enerjiktir, çocuğuna karşı daha toleranslıdır, daha sabırlıdır.
 • Erken yaşta anne olan kadınlar genelde çocuklarıyla çok fazla kuşak çatışması yaşamazlar. Özellikle çocuklarının ergenlik dönemlerinde daha anlayışlı, daha yapıcı ve arabulucu olabilirler.
 • Ayrıca erken yaşta anneliği yaşadıkları için tekrar anne olma fikrine, yani çocuklarına bir kardeş dünyaya getirme düşüncesine daha rahat karar verebilirler. Çünkü bir çocuğa daha yetebilecek enerjileri olabilir.

ERKEN YAŞTA ANNE OLMANIN DEZAVANTAJLARI

Genç anne olmak ya da olmamak

 • Diğer taraftan erken yaşta anne olan kadın daha kadınlığını, kadın rolünü, eş rolünü fark edemeden anne olmuştur. Hayat içerisinde tecrübesiz olabilir. Bu nedenle çocuk yetiştirirken hata yapma olasılığı yüksektir.
 • Hayatta yapmak istediklerini henüz gerçekleştirememiş, eşi ile olan ilişkisini tam oturtamamış, eş sorunlarını çözüme ulaştıramamışken bir bebek sahibi olduğunda maalesef sorunlar daha da büyür, çocuk ve eşler bu durumdan olumsuz etkilenir.
 • Toplumumuzda bebeğin kötü giden bir evliliği kurtaracağına yönelik birtakım yanlış anlamalar vardır. Bir evlilikte bazı sorunlar varsa bebek doğduktan sonra bu sorunlar daha da büyüyecektir.
 • Eğer sorunlar çözüme kavuşturulamayıp ilişki sonlandırılırsa erken yaşta anne olan kadın çocuğunu çok sevip değer verse de kendi hayatının önünde bir engel gibi görebilir. Çünkü çocuğuna yönelik sorumlulukları vardır. Bireysel kimliğinin yanında anne kimliği vardır ve hayatına yön verirken mutlaka çocuğunu düşünmelidir.
 • Yeni bir şehirde yaşamdan, yapacağı bir iş seçimine ya da yeni kuracağı ilişkiler ve eş seçimine kadar her konuyu daha derin düşünüp çocuğunun da yararına olabilecek şekilde yapmalıdır. Bu durum da hem erken yaşta anne olan kadına hem de çocuğuna zarar verebilir.

HAYATTAN BEKLEDİKLERİNİZİ BELİRLEYİN

Erken yaşta anne olan kişilerin hayattan neler beklediklerini, yaşama dair amaçlarını, eşi ile olan karı kocalık ilişkisini, anne olduktan sonra karşılaşacakları zorlukları da hesaba katmaları gerekir. Tabii ki bu durum sadece genç yaşta bebek sahibi olacak kadınlar için değil, her yaştaki kadın için geçerlidir. Sadece, erken yaşta anne olan kadınlar için bu risk daha fazladır; çünkü erken yaşta anne olan kadınların birçoğunun maddi özgürlüğü maalesef yoktur ve hayat içerisinde daha fazla mücadele vermek zorunda kalabilirler.

ÇOCUĞUNUZA KOŞULSUZ SEVGİ GÖSTERİN

Genç anne olmak ya da olmamak

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak ve çocuğunun geleceğini eşi ile beraber düzenleyebilmek her kadının isteğidir. Tüm anneliği tatmak isteyen, bir çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara söyleyebileceğim en önemli şey çocuklarınızı koşulsuz sevin ve bu sevginizi mutlaka onlara gösterin. Sevgi, çocuğunuza verebileceğiniz en önemli ilaçtır.

False