GeriSağlık Genç anne olmadan önce...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genç anne olmadan önce...

Genç anne olmadan önce...

Genç yaşta anne olmayı tercih edenlerin dikkatine!

Türkiye dün dehşet bir haberle başladı güne. İddiaya göre lise 9. sınıf öğrencisi olan H.K. 16 yaşındaki sınıf arkadaşından hamile kalıp doğurduğu bebeğini korkudan çöpe atmıştı. Kanaması durmadığı için hastanede kendisini ele veren genç kızın bu tavrı ise, akıllara anneliğin mutlaka belli koşullarda oluşabildiği gerçeği getirir nitelikte.

Genç bir anne olmanın avantajları da var elbette ancak böyle bir seçim için acaba ne kadar uygun olunduğu sorgulanması gereken bir gerçek. Psikolog İlkten Çetin anneliğin ön koşullarını anlatıyor...

“Anne olmak her kadın için çok önemli ve istenilen bir şey fakat anne olmak için aşağıda belirtilen şartların sağlanmış olması gerekmektedir:

Kişinin kendini tanıması: Kişinin sınırlarını yani ne yapıp yapamayacağını, nelere gücünün yetip yetmeyeceğini, çocuk büyütmek konusunda ne kadar yeterli olup olmadığını, çocuk yetiştirmek için nelere ihtiyacının olduğunu bilmesi ve bu eksiklikleri inkar etmek yerine kabul edip eksikliklerini giderme yoluna gitmesi, anne olma sorumluluğunu almaya hazır olduğunu gösterir.

Ergenlik döneminin bitmiş olması: Ergenlik dönemi, vücuttaki hormon dengesinin değiştiği ve buna bağlı olarak psikolojik sıkıntıların yaşandığı dönemdir. Bu sorunlara bir de anne olmanın eklenmesi beraberinde depresyon, bıkkınlık, isteksizlik gibi sorunları getirebilir.

Eş rolünün iyice kabul edilmiş ve oturmuş olması: Bir kadının anne olmadan önce eş olma durumunu kabullenmiş olması gerekir. Çünkü kadının bu sosyal rolü benimsemiş, içselleştirmiş ve kabul etmiş olması, onun esnek, sabırlı ve anlayışlı olmasını sağlar. Genç bir kadın için bu sosyal rolü benimsemek zor bir durumdur. Bu özellikleri oluşturmamış bir kadın için yeni bir sorumluluğun altına girmesi kaldıramayacağı bir yük haline gelebilir.

Sosyal desteğin sağlanması: Genç annenin etrafında ona yardım edecek kişilerin olması gerekmektedir. Çünkü bu sayede genç annenin yükü biraz azalır ve kendine ayıracak zaman bulur. Fakat bu desteğin dozunu iyi ayarlamak gerekir. Destek veren kişiler, “Bu işi bize bırakın” deyip bebeğin tüm sorumluluğunu alırsa annenin huzuru kaçabilir. Genç annenin bu dengeyi kurabilmesi zor olabilir.

Bu koşulların sağlanmadığı durumlarda anne olmak bir keyif olmaktan çıkıp külfet haline gelebilir. Fakat bunların dışında da genç anne olmak bazı sıkıntılara yol açabilir.”

False