GeriSağlık Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni

Kalitesiz uykunun sebebi yatak, kullandığınız ilaçlar veya rahatsızlığınız olabilir!


Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, Gece sık uyanmanın 20 nedenini şöyle sıraladı:

1- YATAĞIN KONFORSUZLUĞU

Konforsuz ve bedeni rahatsız eden aşırı sert veya aşırı yumuşak yataklar; kişinin kas ev iskelet sistemini bozarak, sık uyanma nedeni olabilir.

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni

2- FARKLI BİR YERDE UYUMAK

Alışkın olduğunuz yer dışında farklı bir ortamda, gürültülü ya da aşırı sessiz bir ortamda uyumak sık uyanmanıza sebep olabilir. Anacak kişi belirli bir süre sonra bu rahatsız edici nedenleri duymaz ve çoğunlukla uyanmaz. Örneğin demiryoluna, havaalanına ya da anayola yakın evlerde uyumak.

3- FAZLA YEMEK YEDİKTEN SONRA UYUMAK

Ağır ve fazla yemek yemek ya da geç saatte yenilen yemekten hemen sonra uyumak, kişinin gece uyanmasına neden olabilir.


4- ÇOK SICAK

Aşırı sıcak havalar veya kışın çok sıcak bir ortamda uyumak uykunuzu bozabilir. Genelde sabaha karşı saat 3.00 gibi vücut kendi sıcaklığını düşürerek enerji harcamasını azaltmaya çalışır. Ancak ortam fazla sıcaksa kişi uyanır.

5- HUZURSUZ BACAK SENDROMU

Bazen ilaçlar nedeniyle bazen ise nedensiz ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunda, kişi bacağını rahatsız ve huzursuz hisseder ve bu nedenle sık uyanır.

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni


6- JET LAG

Uzun uçak seyahatleri sonucunda kişinin gece gündüz kavramı karışabilir. Özellikle saat farkının çok olduğu ülkelere gidişte kişi birkaç gün oranın saatine göre değil, geldiği ülkenin saatine göre uyanır.

7- UYKU APNESİ

Burun ya da ağız solunumunun 10-40 saniye durmasıdır. Ancak karın kası hareketleri devam eder ve hasta nefes alıyormuş gibi görünür. Kişi gecede 300 kez bu durumu yaşayabilir. Bu durum da sık uyanmaya neden olabilir.

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni


8- FİZYOLOJİK UYANMA

Uykunun 2 dönemi vardır. Bu dönemler gece boyunca 3-4 kez, artarda birbirini takip eder. Bu dönemlerden biri, uyanık olduğumuza yakın zihnimizin hareketli olduğu bir dönemdir. Zaman zaman bu dönemlerde uyanma olabilir.

9- KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİ

Kullanılan ilaçlar ya da şeker hastalığı nedeniyle gece uykuda kan şekeri düşebilir. Bu da sık uyanma sebebi olabilir.

10- BEDENSEL HASTALIKLAR

Romatizmal hastalıklar, ortopedik sorunlar, burun tıkanıklığı, ağrılar da sık uyanmaya neden olabilir.

11- GEBELİK

Gebelik döneminde sırt üstü yatıldığında, hem kan dolaşımı hem de bebeğin basısı uykuda sık uyanmaya sebeptir.

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni


12- STRES

Stresli dönemlerde sık uyanma çokça görülür. Ertesi gün stresimizin yüksek olacağı her hangi bir problem var ise uyku kalitemiz bozulur. Sınav, iş görüşmesi, iş yerinde tartışmalı ortam, eşle çatışma bunlardan bir kaçıdır.

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni


13- RUHSAL HASTALIKLAR

Hemen hemen tüm ruhsal bozukluklarda, özellikle; depresyon, panik bozukluk, endişe bozukluğu gece sık uyanma ve dinlenememe yakınması çoktur.

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni


14- GECE NÖBETİ, YA DA GECE VARDİYASI OLAN İŞLERDE ÇALIŞMAK

Kişinin uyku döngüsünü bozabilecek çalışma koşulları, vardiya olmayan dönemlerde de kişiyi gece uyandırabilir.

15- UYGUNSUZ UYKU ALIŞKANLIĞI

Geç yatmak bazı kişiler için alışkanlık olmuştur. Uyku ritmini değiştirmek istediklerinde yani artık erken uyumak istediklerinde, bir süre sık uyanırlar.

16- KULLANILAN İLAÇLARDAN DOLAYI OLUŞAN UYKUSUZLUK

Bazı ilaçlar, hatta uyku ilaçları bile kişinin uykusunu bozabilir. Bu durum çok nadir değildir. Bu nedenle kişi ilacı bıraksa dahi hekimini bu konuda bilgilendirmelidir.

       

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni
       


17- KÂBUS GÖRME

Stresli dönemlerde, ilaç yan etkisi olarak ya da kişide herhangi bir nedene bağlanamayan kâbuslar uyku düzenini bozabilir.

18- ALKOL- UYUŞTURUCU MADDE KULLANMAK

Alkol veya uyuşturucu kullanan kişilerde sık uyanma kural gibidir. Bazıları çözüm olarak daha fazla alkol ve uyuşturucu alır. Ve sonunda kısır döngü gelişir. Sık uyanmamak için aldığı maddeler sonunda uykusuzluğa sebep olur.

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni


19- ADET DÖNEMİ İLE İLİŞKİLİ UYKU BOZUKLUĞU

Adet öncesi dönemin gerginliğine bağlı olarak sık uyanma görülebilir. Bu adet öncesi sinirlilik/mutsuzluk sendromun bir parçasıdır.

Gece sık sık uyanmanızın 20 nedeni

20- DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Bu rahatsızlığı olan kişiler, erken yaşlardan itibaren sık uyanma sorunu yaşamaktadırlar. Uykunun kaliteli olması ve kişinin ertesi güne hazırlanabilmesi için bu problem ortadan kaldırılmalı veya tedavi edilmelidir. Sorun devam ederse psikolojik ve psikiyatrik sorunlar için uygun bir ortam oluşur.
   

False