GeriHamilelikte Cinsellik Gebelikte Ruhsal Değişim Seksi Kısıtlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gebelikte Ruhsal Değişim Seksi Kısıtlıyor

Gebelikte Ruhsal Değişim Seksi Kısıtlıyor

Gebelikte ruhsal değişimin seks hayatına etkilerini ne kadar iyi biliyorsunuz?

Gebelikte ruhsal değişimin seks hayatına etkileri iyi bilinmeli ve tedbirli olunmalıdır.

Gebeliğin ilk üç ayında anne adayının yaşadığı hormonal etki ve gebeliğin getirdiği ruhsal değişiklikler, bulantı ve kusmalar, fiziksel değişime karşı gelişen kaygı, genital bölgede kanlanmanın artışı sonucu oluşabilecek şişme ve ağrı kadında cinsel istek azalmasına neden olabilir. Ancak gebeliğin ikinci üç ayında cinsel istekte artış olur. Gebe kadın şefkat bekler. Erkek bunu farklı yorumlayıp reddedilme olarak algılayabilir.

Çiftler Birbirlerine Karşı Açık Olmalı

Çiftlerin her türlü istek ve kaygılarını birbirlerine açıkça söylemesi yanlış anlamaları engelleyecektir. Bazen erkekler gebe olan eşlerini cinsel bir obje olarak görmez, kutsallık gibi düşüncelerle cinsellikten kaçınabilirler. Aslında cinsel ve duygusal beraberlik sürdürülmelidir. Gebeliğin son üç ayında anne adayının vücut ağırlığının artması, hareket kısıtlılığı gibi nedenlerle cinsel ilişkiden kaçınılabilir.

Son ay dışında cinsel ilişki kısıtlanmaz ancak şiddetli ve aşırı olmamalıdır. Gebelikte, cinsel yaşamda dikkat edilmesi gereken bir başka durumsa meme uçlarının uyarılmamasıdır. Meme ucu uyarılmasında vücutta salgılanan oksitosin hormonu rahim kasılmalarını uyarır ve erken doğuma neden olabilir.

Prezarvatif Kullanılmalı

Gebelikte cinsel ilişkide belki de en önemli dikkat gerektiren durum ilişki esnasında prezarvatif kullanma gerekliliğidir. Erkek spermlerinin bulunduğu sıvı pek çok enzim, hormon, element içerir. Bunlardan biri Prostoglandin’dir. Prostoglandin maddesi rahim ağzını uyarıp rahimde kasılmalara neden olabilir. Bu nedenle prezarvatif kullanarak bu maddenin rahim ağzı ile ilişkisi engellenmiş olur.

Prezarvatif kullanmanın bir başka yararı, erkekte olası bir enfeksiyonun gebeye bulaşmasını engellemesidir. Prezarvatif seçiminde esanslı ve kimyasal madde içeren değil, en sade tipinin tercih edilmesi gerekir.

Doktorun Seksi Yasakladığı Durumlar

•Düşük tehlikelerinde,
•Gebeliğin herhangi bir döneminde kanama varsa, 
•Erken doğum tehdidinde,
•Suyun erken gelmesi durumunda, 
•Çoğul gebeliklerde son üç ay gibi durumlarda.

Bunların dışında doktorun uygun görmediği durumlarda da cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Duygusal Çekinceler Seksi Kısıtlıyor

Günümüzde eş aldatma olaylarının giderek arttığı bilinmektedir. Kadınların en çok aldatıldığı dönemler araştırmalara göre gebelik ve menopozdur. Aslında her iki dönemde de eşler arası cinsel ilişki olabileceği halde her iki tarafın bazı duygusal çekinceleri bu dönemlerde seks yapılmasını kısıtlar. Kadınların bu dönemlerde bilinçlenmesi, doktor kontrollerini yaptırıp bilinçli bir cinsel hayat yaşamaları eminim ki aile parçalanmalarını büyük ölçüde engelleyecektir. Erkeklerin de eşleri ile birlikte, aynı dönemlerin hassasiyetini kavramaları ve bilinçlenmeleri gerekir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Op.Dr. Yurdanur Aktan

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False