GeriHamilelikte Sağlık Gebelik döneminde kızamık ve kızamık aşısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gebelik döneminde kızamık ve kızamık aşısı

Gebelik döneminde kızamık ve kızamık aşısı
Abone Olgoogle-news

Hamilelikte kızamık olan biriyle temasınız olursa ne yapmalısınız?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Korkut Arslan, gebeleri kızamık geçiren birisiyle temas ve aşı konusunda bilgilendirdi.

GEBELİKTE KIZAMIK GEÇİREN BİRİYLE TEMASINIZ OLURSA NE YAPMALISINIZ?

Hiç kızamık geçirmemiş veya bunu hatırlamıyorsanız yapmanız gereken bu hastalığı geçirip geçirmediğinizi öğrenmektir.

Bunu yaptırmakta mümkün olup kızamık (Rubeola) IGG denilen testi yaptırmalısınız. Bu testin pozitif olması kızamığı geçirip geçirmediğinizi hatırlamasanız bile bağışıklığınızın olduğunuzu kesin olarak gösterir. İçiniz tamamen rahat olsun. Bu durumda kızamıklı biri ile temasınız olsa da hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

KIZAMIK AŞISI

Eğer geçirmediğinizden eminseniz veya testinizin sonucu negatif ise gebe kalmadan en az 30 gün önce birer ay ara ile 2 doz canlı virüs aşısı yapılmalıdır.

Eğer aşısızsanız ve gebelikten önce aşı yaptırmadıysanız siz bu durumda iken kızamık geçiren birisi ile temasınız olursa temastan sonraki 6 gün içerisinde enfeksiyon hastalıkları uzmanına mutlaka başvurmalısınız. Çünkü bu durumda geç kalınmadan yaptırmanız gereken gamaglobulin denen aşıyı olmalısınız. Bu aşıyı yaptırmadığınız durumda kızamık geçirirsiniz. Kızamık virüsü de bebeğinize bulaşır. Bu da istenmeyen bir sürü sorun demektir.

Bu nedenle gebe kalmadan önce mutlaka testlerinizi yaptırın ve gerekli aşılarınızı olun. Bu şekilde hem kendinizi hem bebeğinizi korur ve daha mutlu bir gebelik geçirirsiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Korkut Arslan

Gebelik döneminde kızamık ve kızamık aşısı

HAFTA HAFTA GEBELİK

False