GeriHamilelik Hazırlığı Gebeliği engelleyen faktörler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gebeliği engelleyen faktörler

Gebeliği engelleyen faktörler

Anne olmak isteyen bir kadında ilk bakılacak durum adet düzenidir.

Hamile olmak için, yumurtlama ve döllenme gibi karmaşık süreçlerin doğru çalışması gerekir. Anne olmak isteyen bir kadında ilk bakılacak durum adet düzenidir. Gebeliği engelleyen faktörlerden biri olan yumurtlama bozukluklarında altta yatan nedenler; yaralanma, tümörler ve aşırı egzersiz olabilir. Buna ek olarak, bazı ilaçlar da yumurtlama bozuklukları ile ilişkili olabilir. Adetin düzenli oluşu o kadında yumurtlama ile ilgili bir problem olmadığının ispatı olabilir.

Beyinde bulunan hipofiz bezinden gelen uyarı ile "fsh" denilen bir hormon uyarılır. Bu uyarı ile yumurta büyür ve ardından çatlar. Günümüz kadınlarında genel olarak rastlanan problemlerden biri olan ovulasyon sorunu; yumurtlamanın çoğu zaman düzensiz olması ya da hiç olmaması manasına gelir. Bu durumda hastaya mikroenjeksiyon yani tüp bebek yöntemi tavsiye edilebilir. Eğer bu durum mevcut değilse gebeliği engelleyen diğer sorunlara bakılması gerekmektedir.

Tüplerin tıkalı olması

Gebeliği engelleyen faktörlerden biri de tıkalı tüplerdir. Tüpler, spermle yumurtanın bir araya gelmesi için fonksiyonel bir organdır. Kadında iki fal lop tüpü bulunmaktadır. Her fallop tüpü uzunluğu 10–13 cm (4–5 inç) ve çapı 0,5–1,2 cm (0,2–0,6 inç)'dir. Erkek ve kadın beraber olduğu vakit, spermler rahim kanalı ağzı ile rahim içine ardından tüplerin içine gelir. Bir tıkanıklık söz konusu ise bu birleşme gerçekleşemez. Bu sebeple bir gebelik de söz konusu olamaz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfeksiyonlar, endometriosis, geçirilen dış gebelik ameliyatları, geçirilen cerrahi operasyonlar tüplerin tıkanmasına neden olmakta ve normal yolla gebeliği engelleyen faktörlerdendir. Endometriozis veya pelvik inflamatuar gibi üreme bozukluklarından mustarip kadınlar fal lop tüpü tıkanıklığı açısından daha büyük risk altında olabilir.

Karın boşluğu iltihabı da fal lop tüplerinin tıkanıklığına yol açabilir. Bu halde, gebelik oluşamayacağı için hastaya tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

Çikolata kistleri

Kadın doğum kliniklerinde, çok sık rastlanan kistlerin başında çikolata kistleri gelir. Gebeliği engelleyen faktörlerden biri de çikolata kistleridir. Bu rahatsızlık, doğurganlık yıllarında birçok kadının başına gelmektedir. Rahim duvarını kuşatan, rahim zarı olarak da adlandırılan tabakaya endometrium denir. Endometriumun yalnızca rahim iç duvarında bulunması gerekmektedir. Bu hastalıkta, endometrium, uterus iç zarı tabakasında özellikle yumurtalıklarda karın iç zarında da bulunduğu zaman, her regl döneminde regl kanamasıyla beraber, regl kanı vajina ve rahim ağzı yoluyla dışarı atılırken içinde endometrium tabakası olduğu için onlarda da kanama olur. Bu kanamalar, birikerek özellikle yumurtalıklarda küçük kistler oluşmasına sebep olur. Her adet dönemi ile bu doku büyür. Özellikle infertilite nedeniyle gelen, adet gördüğünde ağrısı fazla olan hastalarda, cinsel birliktelik sırasında ağrısı olan hastalarda çikolata kistine fazlasıyla rastlanmaktadır. Eğer kist 4 cm den büyükse, ameliyat kararı verilir. Ameliyat olunsa bile çikolata kistinin tekrarlama olasılığı vardır. Eğer hasta bu şekilde hamile kalabilirse, çikolata kisti önemli ölçüde gerilemektedir. Fakat çikolata kisti bulunan hastalarda gebelik şansı düşüktür. Bu nedenle, hastalar tedavi sonrasında hala bebek sahibi olamamışsa tüp bebek merkezine yönlendirilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Prof Dr. Bülent Tıraş


GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA

GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA

GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA

False