GeriEtkinlikler Fikirleriniz sokak duvarında hayat bulsun!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fikirleriniz sokak duvarında hayat bulsun!

Fikirleriniz sokak duvarında hayat bulsun!

Kent sanatı projesi Wallpeople, 1 Haziran’da...

Kent sanatı projesi Wallpeople, 1 Haziran’da kamusal alanları, katılmcılar için etkileşme aracı olarak bir sanat platformuna dönüştürüyor. İstanbul, bu sene müzik temalı uluslararası Wallpeople projesinin yine bir parçası oluyor.

Herkes, 1 Haziran Cumartesi günü tüm dünyada 45’den fazla şehirde eşzamanlı gerçekleşecek sıradışı sokak sergisinin yaratıcılarından biri olabilecek. Tüm katılımcılar, işlerini sergileyebileceği ve diğer işleri inceleyebileceği bu doğaçlama açıkhava sergisine ürettikleri küçük bir görselle katılabilecek. Her sene yeni bir temanın kullanıldığı Wallpeople etkinliğinin bu seneki teması: Müzik.

Müzikle ilgili en özel şeylerden biri, sınırlarının olmaması ve evrenselliği. Müzik, akla gelebilecek tüm sanat dallarıyla etkileşir ve onlarla birlikte tekrar üretilebilir. Katılmak isteyen herkesten müzikle olan ilişkisini diledikleri şekilde ifade etmeleri isteniyor ve iki öneri sunuluyor: Ya bir şarkıyı ilüstrasyon, fotoğraf, metin, resim, kolaj veya tuval aracılığıyla yeniden yorumlanacak ya da müzikle ilgili daha genel bir eser getirilecek. Mesela: bir sanatçıya, bir konsere, hayatlarındaki melodik bir anıya, sevdikleri müzik tarzına veya müzikal öğelere atıfta bulunabilinecek.

Sergi sona erdiğinde, katılımcılar kendi eserlerini alabileceği gibi diğer katılımcılarla eser değiş-tokuş’u yapabilecek.

Wallpeople 2013 Müzik etkinliğine nasıl katılınıyor?

- Etkinlik herkese açık.

- İşlerini sergilemek isteyenler İstiklal Caddesi üzerindeki Kartal Sokak’ta buluşacaklar.

- Diğer herkes gibi katılımcılar iş(ler)ini duvara yapıştıracak. Eğer esin kaynakları belli bir şarkıysa, eserinin üzerine şarkının adını ve sahibinin kim olduğunu yazmaları zorunlu.

- Çift taraflı bantlar ve gerekli malzemeler etkinlik sırasında sağlanacak ama etkinliğe yardımcı olmak isteyenler kendi çift taraflı bandını getirebilir.

- Etkinlik saat 18.00’de başlayacak ve 20.00’ye kadar devam edecek.

- Sergi sona erdiğinde, herkes kendi eserini veya diğer katılımcıların beğendikleri eserlerini kendilerinden izin alarak alabilecek. Eğer isterlerse, yaptıkları işin üzerine kendi iletişim bilgilerini ekleyebilirler. Böylece birbirlerinin eserini beğenip alanlar, ilerleyen zamanlarda birbirlerine kolayca ulaşabilecekler.

www.wallpeople.org

False