GeriSağlık Fazla Tv İzlemek Kalp Krizini Artırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fazla Tv İzlemek Kalp Krizini Artırıyor

Fazla Tv İzlemek Kalp Krizini Artırıyor

Televizyonu günde 2 saatten fazla izlemek kalp hastalıkları riskini artırıyor.

"Journal of the American College of Cardiology" dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre günde 2 saatten fazla televizyonun önünde oturmak kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini artırıyor.

Londra Üniversitesi'nden Emmanuel Stamatakis ve ekibinin araştırmasına, 4 bin 512 İskoçyalı katıldı. 4 yıl boyunca süren araştırmada, katılımcılara günde ortalama kaç saat televizyon ya da DVD, kaç saat bilgisayar ya da başında kaldıkları veya video oyunu oynadıkları soruldu.

4 yıl boyunca katılımcılardan 325'i kalp hastalıklarından ve kalp krizinden öldü, 215'i kalp krizi geçirdi. Bu kişilerin alışkanlıklarını inceleyen bilim insanları, günde 4 saatten fazla ekran önünde olan (iş dışında) kişilerin ölüm riskinin ekran önünde 2 saatten az geçirenlerden yüzde 48 fazla olduğunu gördü. Kalp krizi riskinin ise günde 2 saatten fazla ekran önünde hareketsiz kalanlarda, diğerlerine göre yüzde 125 fazla olduğu ortaya çıktı.

Stamatakis, işten geldiklerinde birçok kişinin saatlerce televizyon izleme alışkanlığının olduğunu, ancak bu alışkanlığın kalp ve genel sağlık için tehdit oluşturduğunu, hükümetlerin bu konuda daha ciddi önlemler alması gerektiğini vurguladı.

A.A

False