GeriÇocuk Beslenmesi Fast Food’u Yasaklamanın Yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fast Food’u Yasaklamanın Yolları

Fast Food’u Yasaklamanın Yolları

Çocukların beslenmesine anne babalar nasıl dikkat etmeli?

Okulların açılmasına az kaldı. Çocuklar biraz da olsa özgürlüklerini kazanacak ve kararlarını kendileri vermeye başlayacaklar. Bu kararlar içinde aslında en önemlilerinden biri de yapılan beslenme tercihidir.

Okul dönemi; çocukların kendi kararlarını verdikleri, aynı zamanda da kalıcı alışkanlıklar kazandıkları dönemdir. Gününün aktif geçen süresinin çoğunu okulda geçiren çocuk için beslenme öyle planlanmalıdır ki; ne sıkıcı olsun, ne de eksik kalsın! Bu konunun görünmez kahramanları da tabii ki yine anne babalardır.

Anne ve Babaların En Sık Yaptığı Hata Nedir?

Anne ve babalar her şeyden önce çocuklarını doğru gözlemlemeli. Çoğu zaman karşılaştığımız sorunlardan biridir; annenin çocuğun beslenmesi ile ilgili endişelerinin önüne geçememesi. Bu nedir? Çocuk yeterli beslense dahi, anne bunu yeterli görmeyerek sürekli baskı yapıyor. Çocuk da buna tepki olarak tüketeceği besinden vazgeçebiliyor. Bu nedenle annenin bu noktada biraz daha rahatlaması, iyi bir gözlemci olması şarttır. Beslenme ile ilgili olarak çocuğa baskıcı yaklaşılmamalı; eğer bir besini sevmiyorsa, o besine ara verilmeli ve devamında farklı bir şekilde, farklı bir yöntemle pişirilerek veya servis ederek tekrar denenmeli. Şunu unutmayın ki artık çocuğunuz bir birey; kendi kararları ve zevkleri oluşuyor ve onu sevmediği bir şeyi yemeye zorlamak, onun beslenme düzenini beraberinde psikolojisini de bozabilir.

Hamburgerden Sonra Sebze!

Fast food tercihlerini yasaklamaktan çok, nasıl ve ne sıklıkla tüketmesi gerektiğini anlatmalısınız. Böylece ileride çocuğunuz siz olmadan da doğru tercihleri yapabilecektir. Artık çocuğunuz okula başladı, özgürlüğüne adım attı ve her geçen gün biraz daha özgürlüğünü elde edecek. Bu nedenle ona neyi, nasıl ve neden tercih etmesi gerektiğini anlatmayı deneyin. Fast food’u tüketebileceğini, ama içine sos koymamasının daha sağlıklı olacağını ve her gün tüketmesinin doğru olmayacağını anlatın. Ancak her çocuğun kabul etme süresi ve tarzı farklıdır; kimi sözden anlar, kimi uygulamayı taklit eder. Beslenme eğitim verirken de bu ayrıntı unutulmamalıdır. Çocuğunuz hamburger veya pizza yiyebilir; ama haftada 1 kez! Miktarı çocuğunuza göre değişkenlik gösterir ve böyle bir öğünden sonra diğer öğünde sebze yemeği, yoğurt, daha az ekmek ve devamında meyve yiyerek eksik kalan vitamin, mineral ve posayı sağlayabilir.

Su İçmeye Alışırsa Asitli İçeçeği Unutur

Çocuğun beslenmesindeki en önemli öğün kahvaltıdır; kesinlikle atlanmamalı. Ama elbette ki diğer öğünler de yeterli beslenmenin sağlanması için ihmal edilmemeli. Çünkü yeterli beslenmenin sağlanamadığı durumlarda, öncelikli olarak büyüme ve gelişme yarım kalır. Enfeksiyon hatalıklarının görülme sıklığı artar ve daha şiddetli geçer, kemik gelişimi ve diş sağlığı zarar görür. Şişmanlık sorunu ortaya çıkar ki; oluştuktan sonra geri dönülmesi daha zordur, bu nedenle daha oluşmadan önüne geçilmelidir. Çocuk beslenmesinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de su tüketimi! Çocukların vücudunda yetişkinlere oranla daha fazla su bulunur. Alışkanlıklarının çoğunu bu dönemde kazanacaklarını düşünürsek; su içme alışkanlığını da bu yaşlarda kazandırmak gerekir. Çocuklara en sağlıklı içecek olan su içme alışkanlığını kazandırmalıyız ki; susadığında yöneleceği besin, basit şekerlerle hazırlanmış ve sağlık için zararlı olan asitli içeceklerden yana olmasın.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz

False