GeriSağlık Fanatizm Bir Kişilik Bozukluğu mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fanatizm Bir Kişilik Bozukluğu mu?

Fanatizm Bir Kişilik Bozukluğu mu?

"Bağırıp rahatlıyorum" düşüncesi bahane!

Fanatizm, bir coşku mu yoksa bir kişilik bozukluğu mu? Özellikle ülkemizde futbol alanında karşılaştığımız fanatizmin genellikle kötü sonuçlar doğurduğunu görüyoruz. Fanatizmin ne tip kişilerde görüldüğünü ve bunu önlemenin yollarını Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz anlattı.

Dr. Mehmet Yavuz, bu bağımlılığın fanatizm olup olmadığını anlamak için bireyin eleştiriye tahammül durumuna bakmak gerektiğini belirtti:

“Kişi eğer eleştiriye dayanamıyorsa ve tepki gösteriyorsa bu bağımlılık, fanatizmdir. Eleştiriyi kabul etmese bile dinleyebiliyor ve tepki vermiyorsa fanatizm söz konusu değildir. Dolayısıyla bir şeyi heyecanlı ve coşkulu halde sevmek, onu desteklemek eleştiriye açık olmak şartı ile fanatizm olamaz ancak burada şunu unutmayalım ki hakaret içeren eleştirilere tepki göstermek ayrı bir konudur.”

Mağlubiyet, Sosyal Hayatı Olumsuz Etkiliyor!

Fanatik kişide hiç bir esnekliği olmayan sabit fikirlilik söz konusudur. Doğru olduğunu düşündüğü her şeye tüm ruhuyla sıkı sıkıya bağlıdır, kendini o olguyla özdeşleştirmiştir. Takımı kötü sonuç aldığında fanatik kişi, hayatın bir anlamı kalmadığını düşünebilir.

Fanatizm Bir Rahatsızlık mı?

Sporda fanatizm ve holiganlık boyutu daha çok psikopatik ve anti sosyal kişilik bozukluğu yaşayan bireylerde görülüyor. Bu kişiler sosyal hayatlarında da saldırgan, geçimsiz, toplum kurallarına direnen, her türlü öneri ve eleştiriye kapalı, sorumsuz, empatiden yoksun kişiliklerdir.

Bazı taraftarların tuttuğu takımı kendi benliğiyle bütünleştirerek, takımın yenilgisini kendi zayıflığı gibi gördüğünü belirten Dr. Yavuz, bu kişilerin takımın her maçında bulunup, oyuncuların özel hayatlarına dek her şeyi ezberleyerek kendini takımdan bir parça gibi gördüklerini belirtti. Bu aidiyetlik duygusu sonucu taraftarın galibiyet ve mağlubiyet durumlarında psikolojik durumlarını da ciddi anlamda etkiliyor.

Fanatizmi Önlemenin Yolları

* Bazı gruplara ve amigolara yapılan para, bilet gibi yardımlar sonucu taraftarlar, desteğin hakkını vermek için abartılı hareketlerde bulunabilir. Öncelikle bu tür yardımların önüne geçilmesi gerekir.

* Maç sonrası antrenör ve oyuncuların, açıklamalarında hassas davranmaları gerekir. Bu kişilerin ağzından çıkan bir cümleyle bile taraftarın holigan tavırlar sergileyebileceği unutulmamalıdır.

* Hakem kararlarına tepki olarak çeşitli el-kol hareketleri sergileyen ve sakatlanmadığı halde dakikalarca yerde yuvarlanan oyuncular cezalandırılmalıdır.

* Fanatizmi etkileyen en önemli faktörlerden biri olan alkolün, sahaya girişte kontrol edilmesi, trafikte uygulanan yaptırımların, stadyum girişinde de uygulanması gerekir. Böylece olası taşkınlıklar önlenmiş, kadınlar ve çocukların güvenliği sağlanmış olur.  

False