GeriÇocuk Sağlığı Evcil hayvan zekayı geliştiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evcil hayvan zekayı geliştiriyor

Evcil hayvan zekayı geliştiriyor

5-16 yaş arasında yapılan araştırmanın ilginç sonuçları...

Evcil hayvan sahiplerinin yararına olan etkileri konusundaki Pets at Home (Evimizin Evcil Hayvanları) 'un yeni haberinde, evcil bir hayvan sahibi olmanın çocukları ev ödevlerini yapma konusunda olumlu yönde etkilediğini ortaya koydu.

1000 adet evcil hayvan sahibi 5-16 yaşları arasındaki çocuklar arasında yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, çocukların büyük çoğunluğu (%79'u) hayvan dostlarının, ev ödevleri ve okul çalışmaları üzerinde genel anlamda olumlu bir etkiye sahip olduğuna inanıyor. Fare vb. besleyen çocuklar, köpek ya da kedi besleyenlere oranla daha fazla bu inanışa sahipler. Çocukların evcil bir hayvan sahibi olup ona bakmaktan en çok mutlu oldukları yerler %57'lik oranıyla Doğu İngiltere ve %54'lük oranıyla İskoçya.

Wildlife TV (Yaban TV) sunucusu ve hayvan sever Michaela Strachan bu sonuçları şu sözleriyle doğruluyor:

“7 yaşında bir oğlum ve üç tane de ondan yaşça büyük üvey çocuğum var. Toto adlı köpeğimiz ailemizin bir parçası gibi ve oğlum Ollie'ye inanılmaz büyük faydaları oldu. Jade'in iki kurtarma köpeği Marley ve Timmy'nin de gerçekten çok olumlu etkileri olmuştu.

Evcil bir hayvan sahibi olmak bir aileye oldukça büyük bir keyif getirebilir. Bir çocuğun sorumluluk duygusunu artırabileceği gibi besleme ve yetiştirme olgusu nedeniyle çocuğu daha özenli bir tutum içerisine sokabilir ve kendisine olan güvenini keşfetmesini sağlayabilir. Bir köpek sahibi olunması durumunda, bu köpek sayesinde çocuklarınızı daha fazla dışarıya çıkmaya teşvik edebilirsiniz. Yani oldukça çok sayıda faydası olabilir.”

En büyük etki çinçiladan

Rakamlar, çinçillaların (Amerikan tavşanı) ve degusların (bir tür Şili menşeli sıçan), çocukların zekası üzerinde büyük bir etkiye sahip olduklarını gösteriyor. Bu tür bir evcil hayvana sahip olan çocukların %55'i kendilerini daha zeki hissediyorlar.

Ayrıca araştırmaya katılan çocukların üçte birinden fazlası (%36) daha yardımsever ve şefkatli olduklarını söylerlerken, %34'ü inanılmaz bir sorumluluk duygusuyla dolu olduklarını ifade ediyorlar. Sürüngen evcil hayvan sahipleri %68'lik bir oranla çizelgenin en üstünde yer alarak evcil hayvanlarının kendilerine çok daha fazla sorumluluk duygusu verdiğine inandıklarını ifade ediyorlar.

Bu konuda onları %61'lik oranla tavşan sahipleri, %40'lık oranla kedi ve %36'lık oranla da köpek sahipleri izliyor.

False