GeriSağlık Esneklik, Huzur Getiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esneklik, Huzur Getiriyor

Esneklik, Huzur Getiriyor

Vücudunuzu esnetirken nelere dikkat etmelisiniz?

Güne iyi başlamanın ve huzurlu bir gün geçirmenin en önemli koşulu, zinde bir vücuda sahip olmaktır. Vücudu doğru bir şekilde esnetmek ise zindeliği büyük ölçüde sağlıyor. Dr. Vildan Çerçi, esnemenin önemini ve dikkat edilmesi gereken hususları anlatıyor.

Esnekliğin Önemi Nedir?

Esneklik hareketsiz yaşamdan aktif yaşama geçiş sağlayan önemli bir özelliktir. Hareket sisteminin esnek olması zorlayıcı, ani hareketler karşısında eklem, tendon ve kas yapılarımızın zedelenmemesini sağlar. Hareketlerimizin daha rahat ve konforlu olmasını sağlar. Kasların esnekliği kendimizi iyi ve rahat hissetmemizi sağlar, kas gerginliğinden oluşan ağrıları ortadan kaldırır. Kan dolaşımını düzenler.

Aşırı Esnemenin Zararı Var mıdır?

Vücut esnekliği yapısal farklılık gösterir. Dokuları aşırı germek, limitlerimizi zorlamak, her gün daha fazla esnemeye çalışmak doğru değildir. Bu durum da hem ağrı, rahatsızlık duyarsınız hem de dokuları zedeleme, zorlama olasılığınız çok yüksektir. Doğru esneklik, rahatlatıcı, keyifli ve hareket özgürlüğü sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Herkes Esneme Yapabilir mi?

Her yaşta ve her vücut yapısındaki kişi, esneklik özelliğine bakmaksızın esneme yapabilir. Fiziksel rahatlığı olmayan, sağlıklı herkes esneyebilir. Ancak aşırı zorlamadan kaçınmak doğru esneme tekniklerini öğrenmek gerekir.

[fotogaleri=18]

False