GeriSağlık Eski ilaçları çöpe atmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski ilaçları çöpe atmayın

Eski ilaçları çöpe atmayın

Çöpe atılan ilaçlar hayvanları zehirliyor, doğaya büyük zarar veriyor.

Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, son kullanım tarihi geçen ilaçların kimyasal madde olduğunu belirterek evsel atıklarla çöpe atılmaması konusunda uyardı.

DOĞAYA BÜYÜK ZARAR VERİYOR

Ersun Özkan, Türkiye’de ilaçların doğru kullanımı kadar kullanım tarihi geçmiş ilaçların imhasında da yeterli özen gösterilmediğini söyledi. Özkan, ilaç kullanımı konusunda şu uyarıları yaptı:

"Vatandaşlarımız çoğu kez evlerindeki son kullanım süresi dolmuş ilaçları evsel atıklarla birlikte çöpe atıyor. İlaçlar kimyasal maddelerden yapıldığı için rastgele atıldığında suları kirletiyor, hayvanları zehirliyor, doğaya büyük zarar veriyor. Böyle ilaçların en yakın sağlık kuruluşlarına teslim edilip diğer tıbbi atıklarla birlikte uygun şekilde imha edilmesi gerekiyor."

BİRÇOK İLAÇ YANLIŞ KULLANILIYOR

Türkiye’de birçok ilacın yanlış kullanıldığını vurgulayan Özkan, şöyle devam etti:

"Sağlık ve ilaç alanında yaşanan birçok sorunun çözümünde akılcı ilaç kullanımının önemli bir rol oynayacağını düşünerek bunu her fırsatta öne çıkarmaya çalışmaktayız. Çünkü biliyoruz ki gelişmekte olan birçok ülke gibi ülkemizde de yanlış ilaç kullanımı mevcuttur. Özellikle yanlış antibiyotik kullanımı sonucu hastaların tedavileri gecikmektedir. İlaçların aç ya da tok karnına kullanılması, diğer ilaçlarla birlikte kullanımı, hangi aralıklarla kullanılacağı, ilaçların besinlerle etkileşimi gibi hususlar, tedavide önemli ve belirleyici unsur olarak karşımızda durmaktadır. Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar, kişiye özel olup bu ilaçların doktor ve eczacı kontrolün de, uygun doz ve zamanda eczacı danışmanlığında kullanılması gerekmektedir. Bir kişiye iyi gelen bir ilacın aynı hastalıkta bir başka kişiyi tedavi etmeyebileceği unutulmamalıdır."

DHA

False