GeriAlışveriş ESET’in geliştirdiği “Ebeveyn Kontrolü”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ESET’in geliştirdiği “Ebeveyn Kontrolü”

ESET’in geliştirdiği “Ebeveyn Kontrolü”

Aileler olası tehlikeleri kontrol altına alabilecekler.

Cinsel istismar, sosyal paylaşım sitelerinde çocukların karşılaştıkları tehlikelerden biri. Bu riskleri önlemek için ESET, Smart Security ürünün 5. sürümünde “Ebeveyn Kontrolü“ özelliğini ekledi. Aileler bu sayede, çocukların karşılaşabileceği olası tehlikeleri kontrol altına alabilecekler.

Ebeveyn Kontrolü üzerinde web siteleri; suç faaliyetleri, tehlikeli sporlar, kumar, oyunlar gibi 27 farklı kategoriye ayrılıyor. Ebeveynler, bilgisayarı kullanan kişinin hangi türden sitelere girebileceğini veya hangi türden sitelerin yasaklanacağını belirli roller üzerinden belirleyebiliyor. ESET, rolleri çocuk, genç ve ebeveyn olarak üç gruba ayırıyor.

Ebeveyn kontrolünün gelişmiş özellikleri

Kullanıcı rolleri: Ebeveyn kontrolü, bilgisayarı kullanan her kullanıcı hesabı için bir rol belirlenmesine izin veriyor. Kullanıcı rolleri, bilgisayarı kullanan kişinin yaş ve profiline göre belirli web sitelerini engellemek için kullanılabilir. Bu şekilde web sitelerini engellemek için kullanıcı bazlı esnek bir yapı kurulabilir. Ebeveyn kontrolü üzerinde çocuk, genç ve ebeveyn başlıklı üç ön tanımlı kullanıcı rolü bulunuyor. Ancak isteğe göre farklı roller de eklenebiliyor.

Web sayfalarını bloklama: Ebeveyn kontrolü, uygunsuz içerikli web sitelerine erişimi engelleyebiliyor. Bu özellik, kullanıcı ihtiyaçlarına göre tamamen özelleştirilebiliyor ve ebeveynlere web sitelerini sadece belirli roller için engelleme imkanı tanıyor.

Kategori bazında erişim engelleme: Ebeveyn kontrolünde web siteleri; suç faaliyetleri, tehlikeli sporlar, kumar, oyunlar gibi 27 farklı kategoriye ayrılıyor. Örneğin, izin verilen kategori listesindeki “Oyun“ kutucuğu deaktif edildiğinde tüm oyun sitelerine giriş yasaklanıyor.

Aktivite loglama: Bilgisayar üzerinde engelliler listesinde olan bir web sitesine girildiği zaman bu girişimler kayıt altına alınıyor. Söz konusu kayıtlar, “Günlüğü Göster“ butonu sayesinde görülebiliyor.

Hızlı seçim: Ebeveynler kullanıcı rollerini önceden tanımlanmış ayarlardan (çocuk, genç veya ebeveyn) seçebiliyor veya “Hızlı Seçim“ bölümünden çocuk ve genç gibi rollerin ayarlarını kopyalayıp, bu ayarların üzerine eklemeler yapabiliyor.

www.eset.com.tr

False