GeriSağlık Eşek arısı zehri kansere çare mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eşek arısı zehri kansere çare mi?

Eşek arısı zehri kansere çare mi?
Abone Olgoogle-news

Kansere karşı umut olan eşek arısı zehrinin kanseri tedavi ettiği kanıtlandı mı?

Uzmanlar, kansere yeni umut olarak gösterilen eşek arısı zehrinin şu an deneysel düzeyde bir olgu olduğunu belirtti.Tıp dünyasının Brezilya’da yaşayan bir eşek arısı türünün zehri üzerine yapılan ve kanserle savaş konusunda umut aşılayan araştırması konusunda değerlendirmelerde bulunan Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Tek, şunları kaydetti:

"Normal fonksiyon gören bir hücre veya anormal çoğalma yeteneğine sahip kanser hücresinin temel yapıları hemen hemen aynıdır. Bu yapılar hücreyi çevreleyen hücre zarı, hücrenin DNA'sını muhafaza eden çekirdek ve diğer fonksiyon gören kısımlardır. Kanser tedavisinde son gelişmeler genelde direkt kanser hücresini hedef alan ilaç geliştirme çalışmalarıdır. Sıklıkla da ya hücre zarına bağlanıp hücreyi bağışıklık sistemine tanıtıp yok etmek yoluyla ya da direkt kanserli hücrenin DNA'sıyla etkileşerek hücrenin çoğalmasını durdurmak yöntemiyle ilgili molekül çalışmaları yapılmaktadır.

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

[fotogaleri=79]

Brezilya'daki yaban arısının toksini hücre zarının geçirgenliğini değiştiren bir etki yapmaktadır. Bu toksinle ilgili 2008 yılında daha çok bakteriyal enfeksiyonlara karşı antimikrobiyal etkinliği arttırmak için birkaç çalışma yapılmıştır. 2015 yılında ise hücre kültürü çalışmalarında prostat , mesane ve lösemik lenfositlerinin yüzeyinde geçirgenliği arttırarak hücre ölümü yapabileceğine dair az miktarda veri bulunmaktadır. Özetlemek gerekirse şu an için deneysel düzeyde bir olgudur."

False